İSTANBUL

CHP'de 18 saat süren PM sona erdi! İşte detaylar

CHP Genel Merkezi'nde belediye başkan adaylarının belirlendiği Parti Meclisi 18 saat sürdü. CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun istifası gecenin en çok konuşulan konularından biriydi. Ancak bu istifa kararının ardından 7 saat sonra istifadan vazgeçtiğini duyurdu. Peki İstanbul adayları kimler oldu?

CHP'de 18 saat süren PM sona erdi! İşte detaylar

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında yapılan Parti Meclisi toplantısı 18 saat sonra sona erdi. Parti Meclisi'nin ardından belediye başkanlarının büyük kısmı belirlendi.

Gecenin en çok konuşulan olayı CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun istifasıydı. MYK'daki listede yer alan bir çok isme ise Parti Meclisi'nden vize çıkmadı. Şişli adayı Fidan Aslan Eroğlu ise oylama yapılmadan geri çekilen isim oldu. CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ise Kaftancıoğlu'nun istifa kararı ve belediye başkan adaylarıyla ilgili açıklama yaptı. İşte CHP'deki kritik Parti Meclisi'nin detayları...

İstanbul'un ilçelerinde de sürprizler yaşandı. Silivri Belediye Başkanı olan Özcan Işıklar için PM oylamasından ret kararı çıktı.

Oylama yapılmadan geri çekilen bir isim oldu; Şişli adayı Fidan Aslan Eroğlu. CHP; Kartal, Zeytinburnu, Ümraniye ve Beşiktaş'ın da aralarında bulunduğu 29 ilçede adaylığını netleştirdi. Bakırköy'de Bülent Kerimoğlu, Adalar Belediyesi'nde ise Erdem Gül aday yapıldı.

ŞİŞLİ, MALTEPE BİR SONRAKİ TOPLANTIYA KALDI

Küçükçekmece, Beyoğlu, Şişli, Maltepe ve PM'de reddedilen Silivri adayı ise bir sonraki toplantıya bırakıldı.

CHP'NİN BELİRLEDİĞİ ADAYLAR

İstanbul'un ilçelerinde gösterilen adayların listesi şöyle:

 1. Adalar - Erdem Gül
 2. Ataşehir - Battal İlgezdi
 3. Avcılar - Turan Hançerli
 4. Bahçelievler - Mehmet Ali Özkan
 5. Bakırköy — Bülent Kerimoğlu
 6. Başakşehir — Abdulhadi Akmugan
 7. Bayrampaşa - Remzi Albayrak
 8. Beşiktaş — Rıza Akpolat
 9. Beykoz - Coşkun Tosun
 10. Büyükçekmece — Hasan Akgün
 11. Çatalca - Cem Kara
 12. Çekmeköy - Seyfettin Yıldırım
 13. Esenyurt — Kemal Deniz Bozkurt
 14. Fatih — Soner Özimer
 15. Gaziosmanpaşa — Erkan Kaya
 16. Güngören — İsmet Yaşar
 17. Kadıköy — Şerdil Dara Odabaşı
 18. Kartal - Gökhan Yüksel
 19. Pendik - Mehmet Salih Usta
 20. Sancaktepe — Özgen Nama
 21. Sultanbeyli - Ayhan Koç
 22. Sultangazi — Haluk Bozkurt
 23. Şile - Ali Secaattin Güney
 24. Tuzla - Salim Gürsoy
 25. Ümraniye — Cafer Aktürk
 26. Üsküdar — Ahmet Kılıç
 27. Zeytinburnu — Adil Emecan
 28. Eyüpsultan — Emel Bilenoğlu
 29. Sarıyer — Şükrü Genç

CHP'Lİ TORUN'DAN AÇIKLAMA

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, az önce kameralar karşısına geçerek şu açıklamayı yaptı:

"Şu ana kadar toplam 697 belediye başlan adayımızı açıklamıştık. Bugün itibariyle 847 belediye başkan adayımızı açıklamış oldu. Parti Meclisimiz çok değerli bir çalışma yaptı. Biz bütün çalışmalarından dolayı Parti Meclisine de şükranlarımızı sunuyoruz.

Yaklaşık 100 civarında belediyemiz kaldı. Bunları da önümüzdeki hafta mutlaka açıklamış olacağız. Tüm adaylarımızı açıklayarak yolumuza devam edeceğiz. Her şey planladığımız şekilde devam ediyor.

Yerel yönetimler bunun ilk ayağı olacak. İnanıyorum ki belediye başkanlarımızın halkımızın sorunlarını çözecek, onlara eşit yurttaş olma imkanı sundukça bu farkı daha da fazla ortaya çıkmış olacak. Biz açıkladığımız adaylara inanıyoruz. Kendi yurttaşlarına hizmet etmek için heyecanla sahadalar. İnşallah 31 Mart'ta bir çok belediyeyi kazanmış olarak ülkemize hizmet etmenin onurunu yaşayacağız. 

ŞİŞLİ VE KADIKÖY ADAYLARI

Arkadaşlarımız yeniden değerlendirmek üzere MYK'ya gönderdi, yeniden değerlendireceğiz.

KAFTANCIOĞLU'NUN İSTİFASI

Kendisi sosyal medyada paylaşmış. Bize ulaşmış bir istifa dilekçesi yok. Ama İstanbul İl Başkanımız sorumluluğunu bilen ve İstanbul'a çok değer katacak ve bir çok ilçede başarılı çalışmalar yapacaktır."

Yorumlar