İSTANBUL

İstanbul sonuçları 2019 yerel seçimi Ekrem İmamoğlu Binali Yıldırım oy oranı

İstanbul'da 31 Mart yerel seçimlerinde Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu ile Cumhur ittifakı adayı Binali Yıldırım yarıştı. İşte Ekrem İmamoğlu Binali Yıldırım oy oranı...

İstanbul sonuçları 2019 yerel seçimi Ekrem İmamoğlu Binali Yıldırım oy oranı

Türkiye'nin en büyük kenti İstanbul'un yerel seçim sonuçları ülke genelinin göstergesi niteliğinde görülüyor. İstanbul'da kıran kırana yarış Millet İttifakı ile Cumhur ittifakı adayları arasında geçti. Halkın sandığa yansıyan tercihi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yeni başkanı belli olacak. 

AK Parti ile MHP'nin ortak adayı TBMM Başkanı Binali Yıldırım son güne kadar anketlerde önde olan isimdi. CHP ile İYİ Partinin adayı Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ise kısa sürede tanınma sorununu aşıp rakibini yakalamayı başardı. İstanbul'da kıran kırana geçen seçimin galibinin belirlenmesinde HDP kritik rol oynadı. Aday göstermeyen HDP millet ittifakına oyunu yönlendirdi. 

2014 yılı yerel seçim sonuçları: İstanbul'un 2014 yılındaki yerel seçiminin galibi AK Parti olmuştu. Kadir Topbaş, CHP'den rakibi olan Mustafa Sarıgül'e fark atmıştı. 

istanbul seçim sonuçları 2014 yerel seçimiİstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayları şöyle:

AK Parti + MHP Cumhur ittifakı: Binali Yıldırım
CHP + İYİ Parti Millet İttifakı: Ekrem İmamoğlu
Saadet Partisi: Necdet Gökçınar
Vatan Partisi: M. İlker Yücel
DSP: Muammer Aydın
BTP: Selim Kotil
TKP: Zehra Güner

Yorumlar