KİM KİMDİR

Şerdil Dara Odabaşı

Şerdil Dara Odabaşı

Avukat Şerdil Dara Odabaşı, CHP parti teşkilatına giderek adaylık formunu teslim etti. Ardından, eleştiriler jet  hızıyla başladı. CHP bünyesindeki bazı isimler, Odabaşı'nın aday gösterilmesine net bir şekilde karşıydı. Çünkü, Şerdil Dara Odabaşı'nın daha önce ağabeyi, Siverek'ten AK Parti adayı olduğu biliniyordu. Ayrıca, Odabaşı'nın siyasi içerikli bazı sosyal medya paylaşımları da olay olmuştu.  Peki kimdir Şerdil Dara Odabaşı? 

ŞERDİL DARA ODABAŞI KİMDİR?

Şerdil Dara Odabaşı, 12 Kasım 1973'de Şanlıurfa'da doğdu.  İlk ve orta öğrenimini Ankara'da tamamladı.

Ardından, küçük yaştan itibaren siyasetin içinde yer aldı çünkü 2. ve 3. dönem Milletvekili ve Meclis İdari Saymanı Mahmut Odabaşı'ndan başlayarak, aralarında milletvekili ve belediye başkanlarının bulunduğu Odabaşı ailesinin dördüncü kuşak ferdiydi. Ailesinden dolayı küçük bir çocukken bile hep siyasettin içinde oldu.

Sonra, lise yıllarında 1989 yerel seçimleri sırasında Ankara'da SHP Emek Mahalle Temsilciliği'nde çalıştı.

Liseden sonra Hukukçu olmaya karar verdi. 1992 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde yüksek öğrenimine başladı. Üniversite yılllarında, sosyal demokrat gençliği örgütlemek amacı ile kurulan Sosyal Demokrat Üniversiteliler Platformu'nun İstanbul Üniversitesi Temsilciliği'ni ve Genel Başkanlığı görevini yürüttü.

Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra 3D (Dayanışma, Demokrasi, Değişim) Hareketi olarak bilinen, evrensel sosyal demokrat değerlerinin yaygınlaşması amacıyla kurulan derneğin kuruluşunda görev aldı ve Genel Sekreterlik görevini yürüttü.

Ardından, 1994 Yerel Seçimleri'nde merkez seçim ofisinde görev yapan Odabaşı, Oğuz Kaan Salıcı'nın 2011 yılında CHP İstanbul İl Başkanı seçildiği dönemde İl Başkan Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.

2012 yılında tekrar seçilerek, İl Başkan Vekili ve seçim hukuk işlerinden sorumlu İl Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 2015 yılında Murat Karayalçın'ın İstanbul İl Başkanlığı döneminde CHP İstanbul İl Sekreteri olarak görev aldı. İl yönetiminde çalıştığı farklı dönemlerde başta 2014 yerel ve 2015 genel seçimleri olmak üzere seçim hukuk işleri ve kampanya yönetiminde farklı görevlerde bulundu.

Odabaşı, çoğulcu demokrasiye inandı ve çağdaş ve katılımcı yönetim anlayışını savundu. Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı (TÜSES) üyeliği'nin yanı sıra farklı sivil örgütlerle de çalışmalar yürütüyor.

Ayrıca, 26 yıldır Kadıköy'de yaşayan, Fenerbahçe Kongre üyeliği de bulunan Şerdil Dara Odabaşı, 1999 yılında kurduğu kendi hukuk bürosunda serbest avukat olarak çalışmaktadır. Evli ve iki çocuk babasıdır.