KİM KİMDİR

Erdem Gül

Erdem Gül

CHP'nin Adalar Belediye Başkan adayı olarak gösterdiği, 2015 yılında MİT  tırları ihaneti davasında adını sıkça duydugumuz, hakkında başta müebbet istenip sonra serbest bırakılan Erdem Gül kimdir?

ERDEM GÜL KİMDİR?

Erdem Gül, 1967 yılında Giresun'da dünyaya geldi.  Gazi Üniversitesi Basın Yayın Bölümünü okudu. 

İlk olarak, 1992 yılında Ankara Ajansı'nda profesyonel gazetecilik yaşamına başladı. 

Daha sonra, Erdem Gül uzun yıllar parlemonto muhabirliği yaptı, Cumhuriyet Gazetesi Ankara temsilciliği görevinde de bulundu.

Ardından, MİT TIRLARI haberi nedeniyle  2015'te Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile birlikte tutuklandı. Gül, 92 gün sonra serbest bırakıldı.

Duruşma 6 Mayıs'ta İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapıldı. Can Dündar ve aynı gazetenin Ankara sorumlusu Erdem Gül yargılandı. Davada mahkeme Can Dündar'a "Devletin gizli kalması gereken bilgilerini açıklamak" suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezası verdi. Erdem Gül de aynı suçtan suçlu bulunarak 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.  Başsavcılık iddianamesinde Erdem Gül için ağırlaştırılmış müebbet istedi. İddianeme 14. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi ve burada Erdem Gül'ün tahliyesine karar verdi.

Gül, cezaevinden 92 gün sonra 26 Şubat 2016 yılında çıktı. 15 Mayıs 2016 günü Can Dündar ile birlikte Atatürk Havalimanı'n da yurt dışına kaçtığı bildirildi.