KAĞITHANE

Kağıthane Belediye Başkanı açıkladı yardım parası ne kadar ne zaman yatacak?

Kağıthane'de çöken bina ile ilgili açıklama yapan Mevlüt Öztekin 13 bina hak sahipleri ile görüştüklerini belirtti ve eşya yardımları ile ilgili 35 bin liranın bugün yatırılacağını açıkladı.

Kağıthane Belediye Başkanı açıkladı yardım parası ne kadar ne zaman yatacak?

İstanbul haberleri-  AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan ile birlikte yıkılan bina çevresinde yapılan çalışmaları yerinde takip eden Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin 5 gün önce Kağıthane'de çöken binayla ilgili açıklama yaptı. 

 Öztekin "Bugün 5'inci gün. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile valiliğimiz ve belediye çalışanlarımızla sahadayız. Vatandaşlarımızla sürekli beraberiz. Hem sabah hem gece görüşmeler yapıyoruz. Şu ana kadar süreç iyi bir şekilde devam ediyor. Bizim ilk durumda kendiliğinden çöken bir binamız var, sonrasında kontrollü bir şekilde yıkım yaptığımız binamız var. Toplamda 13 dairemiz vardı. Bu 13 bina hak sahipleri ile görüştük. Onlara bugün eşya yardımlarıyla ilgili 35 bin lirayı yatırıyoruz. Aynı zamanda belediye olarak da hem konaklama, yemek ve diğer ihtiyaçlarla ilgili Afet Koordinasyon Merkezimizi Yahya Kemal Spor Kompleksi'nde kurduk. Orada bakanlık ve valiliğimizle çalışmaları yürütüyoruz. Vatandaşlarımız dilediği zaman oradan bilgi alıyor. Bugünden itibaren taşınma süreçlerine başlamış olduk. Bir taraftan da tahliyeler kontrollü bir şekilde devam ediyor. Tahliye işlemleri bittiğinde diğer binaların yıkım işlemlerine başlayacağız" ifadelerini kullandı.

Öztekin, bir kişinin tukuklandığı iddialarıyla ilgili soruya, "Bununla ilgili bize gelen bir bilgi yok. Ancak bu olayın ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı suç duyurusunda bulunmuştu. Suç duyurusu beraberde bu işlemleri savcılık makamı çalışmalarına devam ediyor" dedi.

"KİMSEYİ MAĞDUR ETMEDEN BÖLGEYİ BOŞALTIYORUZ"

Öztekin ailelere yapılan yardımlarla ilgili de, "Bizim ilk başta ilk gün, her aileye kiracı ve ev sahibi ayrımı yapmadan 5 bin lira yardım yaptık. Sonrasında da binası yıkılanlarla ilgili 35 bin lira bugün yardımda bulunuyoruz. Ayrıca ev sahiplerine de her ay 1.500 lira kira yardımı bakanlık aracılığı ile yapıyoruz. Eğer kiracıdaysa 1.500 lira taşınma ve bir aylık kira yardımı olarak da 1.500 lira yardım yaparak toplam 3 bin lira da onlara vermiş oluyoruz. Böylece kimseyi mağdur etmeden bölgeyi boşaltıyoruz" ifadelerini kullandı.

Yorumlar