İSTANBUL

Yabancı basın mucize adam Ekrem İmamoğlu'na Erdoğan'ı sordu

Yabancı basın 'mucize adam' olarak gördüğü Ekrem İmamoğlu'yla bir röportaj gerçekleştirdi. İmamoğlu, kendisine Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ilgili sorulan sorulara çarpıcı sözlerle yanıt verdi.

Yabancı basın mucize adam Ekrem İmamoğlu'na Erdoğan'ı sordu

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, sadece Türkiye'de değil dış basında da dikkatlice izlenen bir isim haline geldi. İmamoğlu'nun peşini bırakmayan yabancı basın sonunda röportaj yapmayı başardı.

Erdoğan en iyi belediye başkanı mı?

La Stampa’nın, “Erdoğan İstanbul’un gelmiş geçmiş en iyi belediye başkanı olarak görülüyor. Bu fikre ne kadar katılıyorsunuz? Bununla kıyas edilmekten korkmuyor musunuz?” şeklindeki sorusuna İmamoğlu’nun yanıtı şöyle oldu:

Benim fikrimin o kadar önemli olduğunu sanmıyorum. Erdoğan’ın çok sevildiğini hatırlıyorum, ben o dönemde çalışan bir öğrenciydim. Ben iyi bir belediye başkanı olarak hatırlanmak için çalışacağım. En iyisi olmasa da İstanbul’un gelmiş geçmiş en demokratik belediye başkanı.

"Mucize adam" haline geldi

Gazete, İmamoğlu’nun 31 Mart seçimlerini kazanarak “herkesin imkansız olduğunu düşündüğü” bir şeyi başardığını ve “mucize adam” haline geldiğini yazdı. Söyleşiyi yapan La Stampa muhabiri Marta Ottaviani, “Fakat yeni belediye başkanı, fazla heyecana kapılmıyor ve Erdoğan’ın ezici gücünü yenmek için yıllarca çalışmak gerekeceğini biliyor” ifadelerini kullandı.

Borçlara çözüm planı ne?

AK Parti’nin İstanbul belediyesi kasasını “borçlarla dolu olarak” teslim ettiği iddialarının sorulması üzerine de İmamoğlu, “Şöyle söyleyeyim, İstanbul’un ekonomik sorunları olduğunu biliyoruz. Ama öte yandan İstanbul’un büyük bir zenginlik üretme kapasitesi de var. Bu durumu çözüme kavuşturmak için bir plan üzerinde çalışıyoruz ve iyimseriz” dedi.

İmamoğlu, Türkiye’nin mevcut durumunu nasıl gördüğü şeklindeki bir soruyu da şöyle yanıtladı: Her ülkenin çözmesi gereken sorunları vardır. Türkiye şu anda demokrasi alanında yetersiz, fakat daha fazla demokrasi için verilen büyük bir mücadele de var. Her tecrübeden ders almak gerekir. Ben Türkiye’de özgürlük arayışının demokrasi yoluna akacağına inanıyorum.

"Bir sürecin başlangıcı gibi görüyorum"

Gazetenin “Erdoğan’ın iktidarı sona mı geldi?” sorusuna ise İmamoğlu, “Yerel seçimlerin sonuçlarını daha ziyade bir sürecin başlangıcı gibi görüyorum. Kıymetli bir fırsatımız var. CHP toplam nüfusu 40 milyon olan belediyeleri yönetiyor. Yerel yönetimlerden söz etsek de buralarda iyi çalışmaya başlarsak, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılacağı 2023’e siyasi açıdan daha fazla emelle ulaşabiliriz.”

Yorumlar 1 yorum