İSTANBUL

Kağıthane'de çöken bina sahiplerine ne kadar yardım yapılacak?

İSTANBUL Büyükşehir Belediye (İBB) Sözcüsü Murat Ongun, Kağıthane'de çöken binaya ilişkin açıklamalarda bulundu. Ongun, yıkılan bina sahiplerine valilik tarafından verilecek yardım tutarını da açıkladı.

Kağıthane'de çöken bina sahiplerine ne kadar yardım yapılacak?

İSTANBUL Büyükşehir Belediye (İBB) Sözcüsü Murat Ongun, gündemdeki konularla ilgili açıklamalar yaptı. Kağıthane'de çöken binayla ilgili bilgiler veren Ongun, hane başına ödenmesi planlanan tutarı da söyledi.

KAĞITHANE'DEKİ BİNA ÇÖKMESİ

- Kağıthane'de bölgesinde yaşanan çökme ve yıkım ve ardından yaşananlar. Tekrar vatandaşlarımızın hepsine geçmiş olsun diliyoruz. Şu an itibariyle Kağıthane'de 24 bina tahliye edilmiş durumda. Biri kontrollü olarak, 2 bina da yıkıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile TOKİ vasıtasıyla işlemler yürüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu 24 binayı risk yönünden analiz ediyor. Zemin analizleri de yapılıyor. Bu analizler önemli, çünkü orada yeniden inşayı sağlayacak olan TOKİ, bölgeyle ilgili yıkılan binaların yapımı için çalışma yapıyor. Zemin etütleri ve diğer teknik konular sonucunda yeni yapılaşmanın nerede olacağına karar verilecek. Edindiğimiz bilgiye göre İstanbul Valiliği tarafından bu 24 binaya hane başı 5 bin TL nakdi yardım yapılacaktır. İBB Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı da o bölgedeki mağdur vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmalarına devam ediyor.

''MEDYA A.Ş., 17 NİSAN'DA ÖDEME YAPMADIĞINI AÇIKLADI''

- Dün kamuoyunda sıkça tartışılan, renkli fotokopisini göstereyim, bu faturayla ilgili tartışmalar. Onunla ilgili kısa bir açıklama yapmak isteriz. Dün, kamuoyunda, İBB'nin 30 Ekim 2018 tarihinde açtığı ve 26 Kasım 2018 tarihinde İBB'nin iştiraki olan Medya A.Ş.'nin iştiraki olan ve yine Medya A.Ş.'nin kazandığı, toplam 26 milyon 585 bin TL'lik ihale sözleşmesiyle ilgili tartışmalar yaşandı. Tartışmaların 2 boyutu vardı. Bir tanesi, söz konusu kalemler ve yanında ifade edilen rakamlarla ilgili tartışmalar. Diğeri de 26 milyon 585 bin liralık ihalenin ikinci hak edişinin ödemesiyle ilgili tarih. O tarih de 17 Nisan 2019 tarihine denk geliyordu. O belgede de ödeme tarihi olarak bu ifade ediliyor. 17 Nisan günü, aynı zamanda İBB Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu'nun mazbatasını aldığı gün, böyle bir ödeme yapıldığıyla ilgili konu da kamuoyunda tartışma yarattı. Şunu ifade etmek isterim, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'ndan aldığım bilgiye göre, 17 Nisan 2019 tarihinde, ikinci hak ediş olarak 13 milyon 629 bin TL'lik bir ödeme, henüz gerçekleştirilmemiştir. Yani, 17 Nisan günü, herhangi bir ödeme yapılmamıştır. Özellikle, internet sitesi ve sözleşmede yer alan diğer kalemlerin meblağlarıyla da ilgili tartışmalar var. Edindiğimiz bilgiye göre, bunların içinde personelin maaşları da dahil olmak üzere, çeşitli kalemler bulunuyor. Kuşkusuz, tüm bu iş ve işlemler, İBB'nin yetkili mercileri ve makamları tarafından incelenecektir. Her zamanki şeffaflıkla da siz değerli basın mensuplarıyla paylaşılmaya devam edecektir. 

Ongun, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Sorular ve yanıtlar da şöyle oldu: 

Kağıthane'deki yıkımla ilgili vatandaşlara yapılacak ödemenin meblağını ne kadar? 

- İstanbul Valiliği'nin desteği vereceği ifade edildi. Rakamı benim telaffuz etmem uygun olmaz ama İBB yetkilileri tarafından bize verilen bilgi, hane başı 5 bin TL'lik bir yardım. 

Medya A.Ş.'nin dün bir açıklaması oldu. Açıklama Başkanlık bilgisi dahilinde mi yapıldı? 

- Medya A.Ş.'nin yaptığı açıklama, Başkanlık makamının bilgisi dahilinde değil. Ama konu kendisini ilgilendirdiği için Medya A.Ş., bir açıklama yapmış. Konu bu. 

Yorumlar