İSTANBUL

Ekrem İmamoğlu ve Murat Ongun'un iftira attığı yolcuların ifadesi ortaya çıktı!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve İBB Sözcüsü Murat Ongun organize kötülük suçlamasında bulunduğu yolcuların ifadeleri ortaya çıktı.

Ekrem İmamoğlu ve Murat Ongun'un iftira attığı yolcuların ifadesi ortaya çıktı!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu; korona günlerinde 29 Mart 2020 tarihinde saat:06.15 ile saat:05.34'te kalkış yapan iki otobüse binen yolcular hakkında, "Maç yok. Maç yok ki deplasmana giderler de, sabah erkenden toplanmışlardır. Ki maça giderler gibi zaten. Otobüse biniş görüntülerini izledim ben. Kanım dondu ya" ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi suç duyurusunda; "İBB; Pazar sabahı 06:00 civarında otobüslere kasıtlı olarak toplu binildiğini tespit etmiş. Organize bir şekilde ve zorla otobüse binmişler" ifadelerini kullandı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sözcüsü Murat Ongun'da, "Bu, İBB başkanı Ekrem İmamoğlu'na yönelik organize kötülüğün fotoğrafıdır. Otobüse kasten toplu binişler gerçekleşiyor" iddiasında bulundu.

90 YOLCUNUN İFADESİ ALINDI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ekrem İmamoğlu ve Murat Ongun'un hakaret ettiği yolcuların; özel veya kamu sektörde işçi veya esnaf olduğu, büyük bir kısmının vardiyalı olarak çalışan kişiler oldukları ve vardiya saatlerine tekabül ettiğinden ise gitmek için veya evlerine dönmek için bu hattı kullandıkları bildirildi.

ORGANİZE KÖTÜLÜK HAREKETİ OLARAK SUÇLADIĞI YOLCULAR, GÜVENLİK GÖREVLİSİ, BEKÇİ, TEMİZLİK GÖREVLİSİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturmada; 29 Mart 2020 Pazar günü 62 No'lu Kağıthane Kabataş hattında seyahat eden yolculardan 12'sinin güvenlik görevlisi, 9'unun bekçi, 3'ünün temizlik görevlisi, 2'sinin aşçı, birinin polis, jandarma, otel çalışanı, havalimanı çalışanı ve hasta bakıcı olduğu tespit edildi.

29 Mart 2020 günü 146 No'lu Boğazköy Bakırköy hattında seyahat eden yolculardan 14'ünün işçi, 8'nin güvenlik görevlisi, 3'ünün temizlik personeli, 2'sinin hastane çalışanı, 2'sinin Havalimanı çalışanı, 2'sinin bekçi, birinin jandarma personeli ve otel çalışanı olduğu öğrenildi.

90 YOLCUNUN İFADESİ ALINDI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı; İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin suç duyurusu üzerine başlattığı soruşturmada; İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hukuk Müşavirliği'nden gönderilen kamera kayıtları, geçmişe yönelik 3 aylık veri dökümleri ve yolcu listelerini inceledi. 29 Mart 2020 Pazar günü 62 No'lu Kağıthane Kabataş hattında seyahat eden 40 yolcunun bilgi sahibi olarak ifadeleri alındı. 29 Mart 2020 günü 146 No'lu Boğazköy Bakırköy hattında seyahat eden 50 yolcunun da bilgi sahibi ifadeleri alındı.

YOLCULARA SORULAN SORULAR

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturmada, iki otobüse binen 90 yolcunun bilgi sahibi sıfatıyla ifadesini alındı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde ifadesi alınan yolculara; 29 Mart 2020 günü otobüse kendilerine ait İstanbul Kart ile binip binmedikleri, otobüste bulunan şahıslardan tanıdıklarının olup olmadığı, bu hattı ne sıklıkla kullandıkları, olay tarihinde nereden nereye ne amaçla gittikleri soruldu.

29 MART 2020 PAZAR GÜNÜ 62 NO'LU KAĞITHANE KABATAŞ HATTINDA SEYAHAT EDEN YOLCULARIN POLİS İFADESİ ŞÖYLE:

Erhan S. (Güvenlik görevlisi): Araca kendisinin bindiğini, güvenlik görevlisi olduğunu, gece nöbetten çıktığı için Murat A. isimli vardiya arkadaşıyla otobüse bindiklerini, Darphane durağından binerek Levent istikametine doğru gittiğini, aracın sakin olduğunu, araçta bulunan diğer yolcuları tanımadığını söyledi.

Murat A. (Güvenlik görevlisi): Araca kendisinin bindiğini, güvenlik görevlisi olduğunu, gece nöbetten çıktığı için E.S. isimli vardiya arkadaşıyla otobüse bindikleri, Darphane durağından binerek Levent istikametine doğru gittiğini, aracın sakin olduğunu, araçta bulunan diğer yolcuları tanımadığını ifade etti.

"06.10 SIRALARINDA GELMESİ GEREKEN OTOBÜS GELMEDİ VE OTOBÜS KALABALIK OLDU"

Hasan T. (Aşçı): Kendisine ait İstanbul Kart ile araca bindiğini, yaklaşık bir yıldır bu hattı kullandığını, Galaport'ta aşçı olarak çalıştığını, işe gitmek için de Yahya Kemal Yokuşu durağına geldiklerinde araca 7-8 kişinin daha bindiğini, Harmantepe durağına geldiklerinde burada kalabalık bir yolcu grubunun beklediğini söyledi.

Hasan T.; araca bayağı yolcunun bindiğini, yolcuların şoföre 'Artık yolcu alma neden yolcu alıyorsun, virüsten dolayı daha az yolcu alman lazım' şeklinde sözler söyleyerek tartışma çıktığını fakat şoförün Gültepe çıkışına kadar yolcu almaya devam ettiğini, otobüsün çok fazla kalabalık olduğunu, bu hattın normalde de kalabalık olduğunu, kendisinin ilk otobüs saati olan saat: 06.00 sıralarında evden çıkarak durağa gittiğini, 06.10 sıralarında gelmesi gereken otobüsün gelmediğini, bu nedenle bindikleri, bu aracın Pazar günü olmasına rağmen bu kadar kalabalık olduğunu, aracın Zincirlikuyu metrobüs durağına geldiği zaman yolcuların çoğunun indiğini bildirdi.

"YOLCULAR ŞOFÖRE 'NİYE GEÇ GELDİN' ŞEKLİNDE BAĞIRDI"

Ali D. (Özel güvenlik görevlisi): Araca kendisinin bindiğini, yolculardan kimseyi tanımadığını, özel güvenlik görevlisi olduğunu, Alişar durağında otobüse binerek Levent durağında indiğini, otobüse bindiğinde 3-4 kişinin olduğunu, Harmantepe durağında otobüse binen sayısının fazla olduğunu, şoför ve yolcular arasında tartışma yaşandığını söyledi. Ali D.; yolcuların şoföre 'Niye geç geldin' şeklinde bağırdığını duyduğunu ifade etti.

"İŞE GİDECEĞİZ. GEÇ KALDIK. MECBUR BİNECEĞİZ'

Yasin Y. (Özel güvenlik görevlisi): Etiler …. …….'ta özel güvenlik olarak çalıştığını, otobüse Harmantepe durağından bindiğini, otobüse binerken şoförün otobüsün kalabalık olduğunu, herkesi alamayacağını söylediğini ancak otobüse binmek isteyen yolcuların 'İşe gideceğiz. Geç kaldık. Mecbur bineceğiz' diyerek otobüse bindiğini, otobüs seyir halindeyken yolcular ile şoför arasında sözlü tartışmaların devam ettiğini, kendisinin Levent Metro City durağında indiğini söyledi.

Yorumlar 1 yorum