YEREL HABERLER

İstanbul'da okulu tatil ettiren salgın!

İstanbul, Sarıyer'de uyuz nedeniyle Adile Sadullah Mermerci Polis Meslek Yüksekokulu tatil edildi.

İstanbul'da okulu tatil ettiren salgın!

Sarıyer’de bulunan ve geçen hafta okulda eğitim gören çok sayıda öğrencide baş gösteren uyuz nedeniyle Adile Sadullah Mermerci Polis Meslek Yüksekokulu bir hafta süreyle tatil edildi.

Okulda eğitim gören çok sayıda polis adayında tespit edilmeye başlayan ve hızla yayılan uyuzun önüne geçmek için okul yönetimi tarafından alınan kararla, okul ile yurt ve lojmanların içerisinde bulunduğu kampüs boşaltılıp ilaçlamaya alındı.

Çok sayıda öğrencinin tedaviye alındığı okulun tatil süresinin, mikrobun etkisinin geçmesine göre belirleneceği, gerekirse uzatılabileceği öğrenildi. 

UYUZ SALGINI NEDİR?

Uyuz; Sarcoptes scabiei var. hominis adı verilen akarın (böcek) sebep olduğu tüm dünyada yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Gözle görülemeyen ancak mikroskopla seçilebilen uyuz böcekleri insan derisini istila ederek hastalığa yol açarlar. Uyuz böceği deride tüneller açarak bu tünellerin içinde yaşar.

UYUZ NASIL BULAŞIR?

Uyuz genellikle hasta olan biriyle doğrudan ve uzun süreli yakın temas ile bulaşır. Kişiden kişiye genellikle 15-20 dakikalık bir sürede bile yakın temasla (aynı yatakta yatma, ele ele tutuşma gibi) bulaşabilir. Yatak takımı, giysi ve havlu gibi kişisel eşyaların ortak kullanımı uyuzun bulaşmasını ve yayılmasını kolaylaştırır.

Yorumlar