KARTAL

Kartal Belediyesi'nden öğrencilere deprem bilinçlendirme eğitimi

Kartal Belediyesi; deprem, yangın ve sel gibi afetlerin zararlarının azaltılmasını amaçlayarak okullarda verdiği ‘Temel Afet Bilinci’ eğitimleriyle öğrencileri bilinçlendirmeye devam ediyor.

Pınar Erden Güneş
Pınar Erden Güneşpinar@internetistanbul.com
Kartal Belediyesi'nden öğrencilere deprem bilinçlendirme eğitimi

İstanbul'da yaşanan 5.8 büyüklüğündeki depremin ardından Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel'in talimatıyla Kartal Belediyesi Sivil Savunma Müdürlüğünde görevli profesyonel arama-kurtarma ekiplerinin afet bilinçlendirme eğitimleri devam ediyor.

Son 3 yılda 15 bin öğrenciye afet bilinçlendirme eğitimi veren ve 2019-2020 öğrenim yılında da eğitimlerini sürdüren ekipler, bu kez Mahmut Kemal İnal İmam Hatip Ortaokulunda 850 öğrenciye ve okulun idari kadrosuna deprem esnasında ve sonrasında yapmaları gerekenleri anlattı. 

Eğitimler, yıl boyunca devam edecek

Verilen eğitimle alakalı konuşan Başkan Yüksel, "Doğal afetlere karşı okullarımızda verdiğimiz eğitimler bizim için çok önemli. Çocuklarımız deprem ya da diğer bir afet anında nasıl davranmaları gerektiği konusunda hayat kurtaracak bilgiler ediniyor. Ülkenin özellikle deprem gerçeğini kabullenmek, sizi önlemler almaya yönlendirir. Biz de Kartal Belediyesi olarak deprem konusuna verdiğimiz önceliği çocuklarımıza yönelik eğitimlerle de destekliyoruz. Sivil Savunma Müdürlüğümüz tarafından, ana sınıfı öğrencilerinden başlayarak ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine verdiğimiz eğitimler büyük ilgi görüyor. Bu eğitimlerden son 3 yılda 15 bin öğrencimiz faydalandı. Çalışmalarımız yıl boyunca diğer okullarımızda da devam edecek” dedi.

Yorumlar