İSTANBUL

Süleyman Soylu'dan İstanbul seçimleriyle ilgili kritik uyarı

İstanbullular 23 Haziran seçimleri için geri sayımda. YSK'nın seçim yenileme kararıyla yeniden sandık başına gidecek olan İstanbullu vatandaşlar için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kritik bir uyarıda bulundu.

Süleyman Soylu'dan İstanbul seçimleriyle ilgili kritik uyarı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "23 Haziran'da İstanbul bir karar verecek. Ben de bu kararınızı verirken bize sahip çıkmanızı istiyorum." dedi.

Sandıkların yüzde 10'unu açtırabildik

Süleyman Soylu, 31 Mart seçimleri gibi bir seçimi daha önce görmediğini belirterek, şunları söyledi:

"Biz Ankara'yı kaybettik, başımızın üzerine. İzmir'i kaybettik, başımızın üzerine. Mersin'i, Antalya'yı, Adana'yı kaybettik itiraz etmedik ki. Ben ilçe yönetim kurulu üyeliği yaptım, gençlik kollarında çalıştım, genel başkanlık yaptım. Ben hayatımda böyle bir seçim görmedim. Kanun diyor ki açık biçimde, 'sen sandık kurulu başkanı ve üyesi verirken kamu görevlisi vereceksin.' 62 bin kişinin 3'te biri kamu görevlisi değil. Bu kanunun açıkça tahrifatıdır. Bir yanlışlık olduğunu gördük. Bir sandıkta Binali Bey'in 200 tane oyu var, sıfır yazılmış. Sandıklara itiraz ettik. 80'in üzerinde sandıkta Binali Bey'in oyları 200'den, 170'den sıfıra, bire, beşe düşürülmüş. İtiraz ettik ama sadece yüzde 10'unu açtırabildik fark 29 binden 13 bine düştü. Biz hepsini açtıralım dedik Yüksek Seçim Kurulu hayır dedi."

Endişem ve korkum şudur...

Soylu, "Bu seçim er meydanıdır. Millet ne karar verecekse başımızın üzerinde yeri var. Ancak endişem ve korkum şudur; bu seçimi Türkiye'nin siyasi bir çatışmasının başlangıcına evirecekler diye endişe ediyorum. İstanbul seçimi bir çatışmanın başlangıcı olacak diye endişe ediyorum." ifadelerini kullandı.

Bize sahip çıkmanızı istiyorum

Soylu, yenilenecek seçimde milletin vereceği desteğin önemine vurgu yaparak, şunları kaydetti:"23 Haziran'da İstanbul bir karar verecek. Ben de bu kararınızı verirken bize sahip çıkmanızı istiyorum. Bir seçim yapılırken, seçmen olarak bir karşılaştırma yapalım. Binali Ağabey, Avrasya'dan Marmaray'a kadar, bölünmüş yollardan bir çoğumuzun hayal bile edemeyeceği birçok yatırımın kararını ve iradesini Cumhurbaşkanımızla birlikte alıp uygulamış. Diğer tarafa bakalım. Beylikdüzü'nde belediye başkanlığı yapmış doğru. Dişe dokunur, iyi ürün namını hemen duyurur. Ne yapmış? Ne ortaya koymuş?"

Ben İçişleri Bakanıyım, buradaki herkesin istihbarat bilgisi bende var

Bakan Soylu, İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait verilerin kopyalanmasına da değinerek, "Ben İçişleri Bakanıyım, buradaki herkesin istihbarat bilgisi bende var. Peki ben bakan olduğum gün 'bütün istihbarat bilgilerini CD'ye doldurun bana verin' diyebilir miyim? Dedim diyelim, bu doğru bir şey midir ya? Bu, ya kötü niyettir ya da çiğliktir." dedi.

24 Haziran sabahı İstanbul üzerinden...

Bakan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Desteklerinizi bekliyoruz. Önümüzdeki 4,5 yılı bu milletin daha rahat ve sakin biçimde yaşamasını temin edelim. İstanbul üzerinden 24 Haziran sabahı yeni bir tartışmanın, bir ideolojik kavganın başlamamasını temin etmek için desteğinizi istiyoruz. Binali Bey, geçtiğimiz günlerde Kültür Bakanımızla beraber bir operaya gitti. Oradan çıkarken aynı 28 Şubat sürecindeki gibi yapmadıkları hakaret kalmadı. Endişem ve korkum var diyorum ya, endişem ve korkum bu. Buradan elde edebilecekleri pozisyon ile 24 Haziran'dan itibaren Türkiye'de siyasi bir kavganın ucunu açarlar diye endişe ediyorum."

Yorumlar