İSTANBUL

Köprü ve otoyollarda 'dinamik fiyatlandırma' dönemi başlıyor

Talebin az olduğu dönemde vatandaşlar köprü ve otoyolları daha ucuza kullanabilecek. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın 'dinamik fiyatlandırma' modeli ile köprü ve otoyollarda yeni bir dönem başlıyor.

Pınar Erden Güneş
Pınar Erden Güneşpinar@internetistanbul.com
Köprü ve otoyollarda  'dinamik fiyatlandırma' dönemi başlıyor

Köprü ve otoyollarda yeni dönem başlıyor. Artık talebin az olduğu dönemde otoyol ve köprüler daha ucuz olacak. Peki ama nasıl? 2020 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın otoyol ve köprülerde 'dinamik fiyatlandırma' modeline geçeceği belirtildi. 2020 yılında köprü ve otoyol ücretleri anlık değişecek.

TALEBİN YOĞUNLUĞUNA GÖRE...

Talebin yoğunluğuna göre ücretler artırılarak ya da azaltılarak esnek hale getirilirken, vatandaşların talebin daha az olduğu dönemlerde, köprü ve otoyolları daha ucuza kullanabilmesi amaçlanıyor. Havayolu şirketlerinin de kullandığı yöntemle, işletmecinin zararına yol açmadan, daha az yoğun dönemlerde daha ucuza kullanılabilmesi amaçlanıyor.

PARK T BİN SİSTEMİ YAYGINLAŞACAK

Çalışmaya ilişkin raporda, “Otoyol ve köprülerde dinamik fiyatlandırma ile talep yönetimi sistemi hayata geçirilmesi amacıyla çalışmalara başlanacak" ifadesi kullanılırken, aynı zamanda “Ulaştırma sisteminin sürdürülebilirliği ve mevcut altyapının verimliliğini teminen talep yönetimi benimsenecek, ulaştırma yatırımları verimlilik odağında rasyonelleştirilecek ve park-et-bin ve tercihli yollar gibi uygulamalar hayata geçirilecek." denildi.

Yorumlar