İSTANBUL

Kara günleri böyle anlattı! Başkanlar kazandıklarına pişman olacak!

31 Mart seçimleriyle göreve başlayan çiçeği burnunda belediye başkanlarını kötü günler bekliyor! Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, başkanları bekleyen kara günleri böyle anlattı...

Kara günleri böyle anlattı! Başkanlar kazandıklarına pişman olacak!

Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, "Kazandıklarına pişman olabilirler" başlığıyla yayımlanan yazısında "Bu aralar çiçeği burnunda belediye başkanları yeni bir gelenek başlattı. Devraldıkları belediyelerin borçlarını, gelirlerini, giderlerini kamuoyu ile paylaşıyorlar. Yakın zamanda kazandıklarına pişman olacaklarını düşünüyorum" diye yazdı.

"Eski parayla 90 katrilyon"

Zeyrek, bazı belediyelerin borç durumunu aktardı: Bazılarını not aldım: İstanbul BŞB: 22 milyar TL. Ankara BŞB: 9.5 milyar TL. Antalya BŞB: 4 milyar TL. Mersin BŞB: 3.5 milyar TL. Van BŞB: 1.1 milyar TL. Adana BŞB: 1 milyar TL. Kars Belediyesi: 338.4 milyon TL. Ardahan Belediyesi: 57 milyon TL. Siirt Belediyesi: 104 milyon TL. Hepsini aktarmam zor ama sanırım toplam rakamı yazmam yeterli olur: 90 milyar TL (Eski parayla 90 katrilyon).

"Kazandıklarına pişman olacağını düşünüyorum"

Zeyrek, "O yüzden, 31 Mart gecesi seçimlerden zaferle çıkan belediye başkanlarının bu gidişle, yakın zamanda kazandıklarına pişman olacağını düşünüyorum." değerlendirmesi yaptı.

"Ekrem İmamoğlu en önemli soruna dikkat çekmişti: İsraf"

Zeyrek, "Peki belediyeler nasıl oldu da bu hale geldi? Yanıtı çok basit. İstanbul'da kazandığı seçim YSK tarafından iptal edilen Ekrem İmamoğlu en önemli soruna dikkat çekmişti: İsraf. Geçmişte zenginler vakıf kurar, gelirlerinin önemli kısmını o vakıflar üzerinden yoksulların hizmetine sunardı. İstanbul'da ise yoksulların ödediği vergilerden oluşan belediye gelirleri vakıflara aktarılmış ve nereye harcandığı konusunda kimsenin bilgisi yok." ifadelerine yer verdi.

Zeyrek'in yazısının tamamını okumak için tıklayınız...

Yorumlar