İSTANBUL

İstanbul'un ormanlarını 24 saat koruyorlar

İstanbul'un akciğerleri olan ormanlar, Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü'ne bağlı 15 yangın gözetleme kulesinden, 7 gün 24 saat kontrol edilerek yangınlara karşı korunuyor.

İstanbul'un ormanlarını 24 saat koruyorlar

Bu kulelerden biri olan Sarıyer Yangın Gözetleme Kulesi'nin panoramik camlarından bakıldığında; Sarıyer'deki ormanlar, İstanbul Boğazı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Anadolu Yakası'ndaki ormanlık alanlar görülebiliyor.

İstanbul'un ormanlarını 24 saat koruyorlar

Yılın her günü 24 saat aralıksız ormanların gözetlendiği kulenin ana amacı, olası bir yangının henüz duman aşamasındayken söndürme ekiplerine bildirilmesi.

Telsiz sistemi ve termal kameralarla donatılmış olan kulenin üst katında, toplantıların yapıldığı yedek bir yönetim merkezi de bulunuyor.

24 YILDIR İSTANBUL'UN ORMANLARINI GÖZETLİYOR
Anadolu Ajansı ekibi, kulede 24 yıldır görev yapan Yangın Gözetleme Kulecisi Ülkü Efe'nin bir gününe tanıklık etti. Efe, görevini, kentin akciğerlerini korumanın verdiği büyük mutlulukla sürdürmeye devam ediyor.

Eşi ile memleketleri Amasya'dan İstanbul'a göç ettiklerinde uzun yıllar mesai arkadaşlığı da yapan Efe, hayat arkadaşıyla aynı kulelerde görev yaptı.

Ülkü Efe

KORONAVİRÜSTEN UZAK BİR HAYAT
Masmavi İstanbul Boğazı manzarasına nazır ormanların arasında görevine devam eden Efe, işi sayesinde Türkiye'nin mücadele ettiği koronavirüsten de izole bir hayat sürdürebiliyor.

Ülkü Efe, sabah görevi devralır almaz, ormanları gözden geçirmeye başlıyor. Telsiz dinleyip, bilgisayarları kontrol eden Efe, termal kameralardan görüntüleri de izliyor.

Evi gibi gördüğü kulede kendisine adeta bir yaşam kuran Efe, gözetleme merkezinde soğan, nane gibi organik besinler de yetiştiriyor.

Efe, mesaisini bitirdiğinde görevini, akşam görevlisine devredip evinin yolunu tutuyor.

Yorumlar