İSTANBUL

İstanbul'un 39 ilçesinde bayram öncesi sıkı denetim

İstanbul Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, Kurban Bayramı öncesi İstanbul'un 39 ilçesinde 700 denetçi ile denetime çıktı.İstanbul Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca hijyen yönünden sıkıntısı olan işletmelere ceza uygulandığını belirtti.

Pınar Erden Güneş
Pınar Erden Güneşpinar@internetistanbul.com
İstanbul'un 39 ilçesinde bayram öncesi sıkı denetim

İstanbul haberleri- İstanbul Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri Kurban Bayramı nedeni ile harekete geçti.İl genelinde faaliyet gösteren tatlı imalathanelerinde gıda denetimi gerçekleştiren ekipler sıkıntılı olan işletmeleri affetmedi. 

İstanbul Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, incelemeler sırasında yaptığı açıklamada, "Yaklaşan Kurban Bayramından dolayı şekerleme, çikolata ve unlu mamuller üreten yerlerde bugün Bakanlık talimatıyla 81 ilde denetim başlattık. Biz de İstanbul olarak 39 ilçemizle beraber aynı anda 700 denetçiyle birlikte denetime çıktık." dedi.

İşletmelerin 5996 sayılı yasa ve ilgili yönetmeliklere göre belirlenen teknik ve hijyenik şartları taşıması gerektiğini belirten Karaca, "Bunların olup olmadığına bakıp, haşere ilaçlamaları var mı, işletmenin kayıt belgesi var mı, işletmenin ruhsatları ve izin belgeleri var mı? Bunların tamamını kontrol ediyoruz. Herhangi bir şekilde hijyen yönünden sıkıntısı varsa tabi ki idari para cezası uyguluyoruz." diye konuştu. 

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince özellikle tatlı imalathanelerine yönelik yapılan denetimlerde, hijyen koşulları, çalışanların ve kılık kıyafetlerinin temizliği başta olmak üzere iş yerlerinin mevzuata uygunluğu incelendi.

Ekipler, ayrıca imalathanelerde üretilen ürünlerden analiz için numune de aldı.

Yorumlar