İSTANBUL

İstanbul’da trafik yoğunluğu yüzde 6 azaldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin akıllı ulaşım sistemleri, raylı sistemler, birbiriyle bağlantılı toplu taşıma hizmetleri İstanbul trafiğine nefes aldırıyor.

İstanbul’da trafik yoğunluğu yüzde 6 azaldı

İstanbul haberleri- İstanbul'da her yıl nüfus ve araç sayısının artmasına rağmen İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşımda yaptığı yatırımların ve akıllı çözümler, trafik yoğunluğunu yüzde 6 oranında azalttı.

Dünyanın en büyük trafik verisi sağlayıcılarından biri olan TomTom’un 6 kıtada 56 ülkede 403 şehirdeki araç içi navigasyon cihazlarından topladığı GPS verileri yayınladığı rapora göre İstanbul’da 2017’de yüzde 59 olan trafik yoğunluğu 2018’de yüzde 53’e geriledi. İBB tarafından yapımı devam eden raylı sistem projeleriyle birlikte önümüzdeki yıllarda trafik yoğunluğunun daha da azalması hedefleniyor.

GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 6 AZALDI

Uluslararası çapta yapılan “TomTom Trafik Endeksi” raporu açıklandı. Hollanda merkezli şirketin açıkladığı trafik sıkışıklığı yüzdeleri, sürücülerin tüm yıl boyunca direksiyon başında geçirdikleri ekstra süre hesaplanarak belirleniyor. TomTom’un yaptığı araştırmada 56 ülke 403 şehrin trafik yoğunluğu incelendi. İstanbul’un da dahil olduğu araştırmaya göre 2017 yılında yüzde 59 olan trafik yoğunluğunun 2018 yılında yüzde 53’e düştüğü tespit edildi. Yine aynı firmanın geçen yıl yaptığı uluslararası araştırmaya göre İstanbul’da trafik yoğunluğunun yüzde 6 oranında azaldı.

Yorumlar