İSTANBUL

İstanbul'da koronavirüs kısıtlamalarının kalkacağı tarih belli oldu

Bilim Kurulu önceki gün gerçekleştirdiği haftalık değerlendirme toplantısında İstanbul'da alınacak normalleşme adımları konuşuldu.

Serpil Portakal
Serpil Portakal[email protected]
İstanbul'da koronavirüs kısıtlamalarının kalkacağı tarih belli oldu

Bilim Kurulu İstanbul başta olmak üzere hasta yoğunluğunun en fazla olduğu kentleri normalleşmede adımında son sıralara ekledi.. İstanbul için normalleşme tarihin haziran ayı ortasından sonra olması bekleniyor.

Gündemdeki başlıklardan biri de 31 kent için alınan ve aşama aşama azaltılarak 15 kent için sürdürülen seyahat kısıtlaması oldu. Toplantıda seyahat kısıtlaması ile virüsün yoğun olan kentlerden, diğer kentlere yayılmasının engellendiği değerlendirildi.

İSTANBUL İÇİN TARİH HAZİRAN ORTASI
Kısıtlama uygulanan 15 kentteki hasta sayıları da toplantıda ele alındı. Bu rakamlar doğrultusunda önümüzdeki günlerde de parça parça olarak seyahat kısıtlamaları kaldırılması öngörüldü. Bilim Kurulu insan yoğunluğunun fazla olduğu bölgeler yüksek riskli olarak değerlendiriliyor. İstanbul başta olmak üzere hasta yoğunluğunun en fazla olduğu kentler ise normalleşmede son sırada yer alması planlanıyor. İstanbul için bu tarihin haziran ayı ortasından sonra olması bekleniyor. Bayram tatilini evinde geçirecek vatandaşlar kısıtlama öncesi Eminönü'ne akın etti. Bayram şekeri, lokum ve kahve alışverişi yapanlar yoğunluk oluşturdu.

Yorumlar