İSTANBUL

İstanbul'da 15 Temmuz'da ulaşım ücretsiz! İBB 15 Temmuz kararı

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nde İstanbul'da ulaşım ücretsiz mi sorusu binlerce kişi tarafından araştırılıyor. Peki İstanbul'da ulaşım ücretsiz mi? İBB Meclisi'nde alınan karar ne?

Pınar Erden Güneş
Pınar Erden Güneşpinar@internetistanbul.com
İstanbul'da 15 Temmuz'da ulaşım ücretsiz! İBB 15 Temmuz kararı

15 Temmuz Demokrasi ve Birlik Günü, geçtiğimiz dönemlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde alınan karar doğrultusunda resmi tatil olarak ilan edilmişti. Ücretsiz ulaşım müjdesi ise geçtiğimiz hafta toplanan İBB Meclisi'nden geldi. Bugün İstanbul'da ulaşım ücretsiz.Bu uygulama 16 Temmuz 06.00'ya kadar sürecek.

Geçtiğimiz perşembe günü toplanan İBB Meclisi'nde AK Parti İBB Grup Başkanvekili Tevfik Göksu ve CHP İBB Grup Başkanvekili Doğan Subaşı'nın ortak imzasıyla teklifler verildi. 

15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Günü düzenlenecek olan etkinlik ve anma programları ile benzeri organizasyonlara rahatlıkla iştirak edebilmeleri için 15 Temmuz 2019 Pazartesi günü saat 06.00 ile 16 Temmuz günü 2019 Salı günü saat 06.00 arasında istanbulkart entegrasyonuna dahil tüm toplu ulaşım araçlarında ücretsiz yolculuk yapılabilmesine olanak sağlanması talep edildi.

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada, 15 Temmuz Pazartesi günü saat 20.00'de Atatürk Havalimanı'nda düzenlenecek program dolayısıyla ulaşımda yoğunluk beklendiği vurgulanarak şu ifadelere yer verildi: "Basın Ekspres'ten Atatürk Havalimanı'na geliş, E5 güney ve kuzeyden Atatürk Havalimanı'na geliş, Havuzlu Kavşak, Yeni Havalimanı Caddesi ve Atatürk Havalimanı istikameti Atatürk Havalimanı trafik yoğunluğu yaşanabilecek güzergahlardır.

Teklif, Hukuk-Plan ve Bütçe ile Temel Haklar Komisyonu'nda olumlu bulunarak Meclis'e havale edildi. Meclis'te görüşülen teklif, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından oylamaya sunuldu.  

Tüm üyelerinin oylarıyla kabul edilerek Meclis'ten geçen karara göre, 15 Temmuz Pazartesi günü saat 06.00 ile 16 Temmuz Salı günü saat 06.00 arasında istanbulkart entegrasyonuna dahil olan tüm toplu ulaşım araçları ücretsiz hizmet verecek.

Yorumlar