İSTANBUL

İstanbul'da 15 Temmuz'da, 9 Eylül'de, 30 Ağustos'ta ve Kurban Bayramı'nda ulaşım ücretsiz olacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi bugün bir kez daha toplandı. Toplantıdan İstanbulluları sevindiren haberler art arda geldi. Tüm üyelerinin oylarıyla kabul edilerek Meclis'ten geçen kararlara göre, 15 Temmuz Pazartesi günü saat 06.00 ile 16 Temmuz Salı günü saat 06.00 arasında, Kurban Bayramı süresince 11 Ağustos saat 06.00 ile 14 Ağustos saat 24.00'e kadar ve 9 Eylül Pazartesi günü saat 06.00 ile 14.00 arasında ulaşım ücretsiz olacak.

Pınar Erden Güneş
Pınar Erden Güneşpinar@internetistanbul.com
İstanbul'da 15 Temmuz'da, 9 Eylül'de, 30 Ağustos'ta ve Kurban Bayramı'nda ulaşım ücretsiz olacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde AK Parti İBB Grup Başkanvekili Tevfik Göksu ve CHP İBB Grup Başkanvekili Doğan Subaşı'nın ortak imzasıyla teklifler verildi. Kabul edilen tekliflere göre  15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nde, Kurban Bayramı süresince ve eğitim-öğretim yılının başlayacağı 9 Eylül'de kentteki toplu taşıma ücretsiz olacak.

15 TEMMUZ MİLLİ BİRLİK VE DEMOKRASİ GÜNÜ

15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Günü düzenlenecek olan etkinlik ve anma programları ile benzeri organizasyonlara rahatlıkla iştirak edebilmeleri için 15 Temmuz 2019 Pazartesi günü saat 06.00 ile 16 Temmuz günü 2019 Salı günü saat 06.00 arasında istanbulkart entegrasyonuna dahil tüm toplu ulaşım araçlarında ücretsiz yolculuk yapılabilmesine olanak sağlanması talep edildi.

Teklif, Hukuk-Plan ve Bütçe ile Temel Haklar Komisyonu'nda olumlu bulunarak Meclis'e havale edildi. Meclis'te görüşülen teklif, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından oylamaya sunuldu.  

Tüm üyelerinin oylarıyla kabul edilerek Meclis'ten geçen karara göre, 15 Temmuz Pazartesi günü saat 06.00 ile 16 Temmuz Salı günü saat 06.00 arasında istanbulkart entegrasyonuna dahil olan tüm toplu ulaşım araçları ücretsiz hizmet verecek.

2019 KURBAN BAYRAMI

Kurban Bayramı süresince 11 Ağustos saat 06.00 ile 14 Ağustos saat 24.00'e kadar İstanbul'daki istanbulkart entegrasyonuna dahil tüm toplu taşıma araçları ücretsiz hizmet verecek.

İBB Meclisi, ağustosta tatile gireceği için karar erkenden alındı.

EĞİTİM ÖĞRETİMİN BAŞLAYACAĞI İLK GÜN

2019-2020 eğitim-öğretim yılının başlayacağı günde trafik yoğunluğunun yaşanmaması için toplu taşımanın ücretsiz olması, AK Parti ve CHP'nin ortak önerisiyle gündeme geldi.

İlgili komisyonlarda görüşülen ve olumlu bulunan teklif rapor haline getirilerek İBB Meclisi'ne sevk edildi. Saraçhane'deki Meclis toplantısında değerlendirilen rapor, oylamaya sunuldu. Rapor, oy birliğiyle kabul edilerek meclisten geçti. Buna göre, 9 Eylül Pazartesi günü saat 06.00 ile 14.00 arasında istanbulkart entegrasyonuna dahil tüm araçlar ücretsiz ulaşım hizmeti verecek.

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda kentteki toplu ulaşım araçlarının ücetsiz hizmet vermesini karar bağladı. Verilen teklifte, "30 Ağustos Zafer Bayramı'nda birlik ve beraberliğimiz pekiştirmek, toplu ulaşım araçlarının kullanımını özendirmek ve özel araçların oluşturacağı trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla toplu ulaşım araçlarının ücretsiz taşıma yapmalarının faydalı olacağı düşünülmektedir." denildi.Alınan karara göre, İstanbul'da İstanbulkart entegrasyonuna dahil olan tüm otobüs, tramvay, metro ve şehir hatlarına ait vapurlar, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda herhangi bir ücret almadan hizmet verecek.

Yorumlar