İSTANBUL

İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde "fayton" protestosu

Senelerdir Adalar'daki en büyük sıkıntılardan biri fayton meselesi... Bugün bir grup İBB önünde Adalar’da atlı fayton kullanılmasını protesto etti. Grup sözcüsü faytonların kaldırılması için İmamoğlu'na çağrıda bulundu.

Pınar Erden Güneş
Pınar Erden Güneş[email protected]bul.com
İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde "fayton" protestosu

Adalar’da atlı fayton kullanılması, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) önünde protesto edildi. Grup sözcüsü İmamoğlu'nun 23 Haziran'dan önce elektrikli fayton sözü verdiğini hatırlattı.

Saraçhane'deki İBB önünde toplanan bir grup, "Faytona binme" ve "Atların çığlıklarını duy artık" yazılı dövizler taşıdı. 

Grup adına basın açıklaması yapan İlker İnmaz, Adalar’da atlı faytonların kullanılmasına son verilmesini istediklerini belirtti.  

Faytonların, atların ömrünü kısalttığını söyleyen İnmaz, "Adalar’da, Türkiye’nin diğer illerinde ve yeryüzünün herhangi bir noktasında kullanılan atlı faytonların kaldırılmasını istiyoruz. Normal olarak ortalama ömrü 20 yıl olan atlar, fayton zulmü yüzünden 2 yıl içinde yaşamını kaybediyor. Bu durum asla sürdürebilir değildir." dedi. 

EKREM İMAMOĞLU'NA ÇAĞRI

İnmaz, faytonların kaldırılması için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na çağrıda bulunarak, "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu, 23 Haziran seçim kampanyası döneminde Adalar’da atlı faytonların kaldırılıp, elektrikli fayton uygulamasına geçileceği sözünü verdi. Konunun bir an önce çözüme kavuşturulması için bu açıklamayı yapma gereği duyduk." şeklinde konuştu. 

Gruptakiler, açıklamanın ardından protestoyu sonlandırdı. 

Yorumlar