İSTANBUL

İstanbul Büyükşehir Belediyesi aneban takipte!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri okulların açılması nedeni ile bir dizi önlemler aldı. AKOM'dan yönetilen trafik akışında şimdiye kadar herhangi bir sıkıntı yaşanmadı.

Pınar Erden Güneş
Pınar Erden Güneşpinar@internetistanbul.com
İstanbul Büyükşehir Belediyesi aneban takipte!

İstanbul’da 3 milyona yakın öğrenci ve 200 bine yakın öğretmen bugün ders başı yaptı. Vatandaşlar İmamoğlu'nun çağrısına kulak verdi ve toplu taşımayı kullandı. Trafik akışının anbean takip edildiği AKOM'dan yapılan bilgilendirme ile sıkışan trafiğe anında müdahale ediliyor.Okulun ilk günü İstanbul’da ciddi bir trafik sıkışıklığı ya da kazanın yaşanmadğı bildirildi.

Saat 08:50 itibariyle Anadolu yakasından Avrupa’ya geçişte 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü istikametinde kısmi yoğunluk yaşanıyor. Aşura Günü törenleri nedeniyle Bahçelievler’de Halkalı Meydanı’na doğru kapatılan Fatih ve Zeynebiye caddeleri nedeniyle Basın Ekspres Yolu’nda yaşanan kısmi yoğunluk, ekiplerin yönlendirmesiyle Dereboyu ve Muammer Aksoy caddeleri üzerinden alınıyor. An itibariyle İstanbul’daki trafik yoğunluğu yüzde 40 seviyesinde seyrediyor.

İSTANBUL TRAFİĞİ AKOM’DAN YÖNETİLİYOR

İBB bürokratları ile Valilik, Emniyet, Jandarma, okulun ilk günü trafik akışını AKOM’dan koordine ediyor. Kameralardan kent içi trafiği izlenerek, tıkanan yollara ilgili birimlerce anında müdahale ediliyor. Ana cadde ve okul çevrelerinde polis ve zabıta ekipleri koordineli çalışarak trafik yönlendirmesi yapıyor.  Mobil EDS araçları ile sivil trafik ekipleri de yollarda denetim yapıyor. Oluşabilecek maddi hasarlı kazalara anında müdahale için İl Emniyet Müdürlüğü 47, İBB 19 çekiciyi ana caddelerde hazır bekletiyor. İBB’nin dijital trafik bilgilendirme platformları ve geçitlere asılan uyarı levhaları trafik akışında sürücülere yardımcı oldu.

İstanbul genelindeki 17 bin servis aracının öğrenci indirme-bindirme ve parklanma sırasında okul bahçelerini kullanımı için kolaylık sağlanıyor. Okulların çevresindeki 118 İSPARK otoparkı, bugün servis araçlarına ücretsiz hizmet veriyor. İlk gün çocuğunu okula götürmek isteyen velileri, okul servisleri taşıyor. Trafiği etkileyecek noktalardaki şantiyelerde işler tamamlandı ya da okulların açılması nedeniyle çalışmalara birkaç gün ara verildi.

SEFER SAYISI ARTTIRILDI

İstanbul genelinde yaklaşık 2 bin 250 kolluk gücü ile 1500 İBB Zabıtası hizmet veriyor. Sabah 06:00’dan itibaren ücretsiz hizmet vermeye başlayan toplu taşıma araçları saat 14:00’e kadar ücretsiz hizmet verme devam edecek. Otobüs, metrobüs, raylı sistem ve deniz yolu seferleri arttırıldı. İETT, okulların açılması nedeniyle kış tarifesine geçti. Otobüs, metrobüs, raylı sistem ve deniz yolunda gerçekleştirilen 4 bin 139 ek seferle, 763 bin ek yolcu kapasitesi yaratıldı. Emniyetin Mobil Okul Timleri, okul önlerinde ve çevresinde meydana gelebilecek her türlü güvenlik sorununa karşı hazır bekliyor.

Yeni eğitim ve öğretim yılı birinci dönemi 17 Ocak 2020 Cuma günü sona erecek.  Birinci dönem ara tatili 18-22 Kasım 2019'da, yarıyıl tatili 20-31 Ocak 2020'de yapılacak. İkinci dönem 3 Şubat 2020 Pazartesi başlayacak ve 19 Haziran 2020 Cuma tamamlanacak.

Yorumlar