İSTANBUL

İBB Meclisinde AK Partili Ömer Şahan’dan 2. Abdülhamid konuşması

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi Sözcüsü Ömer Şahan, 2. Abdülhamid Han'ın Tanzimat sonrasında Batı'ya körü körüne yönelişin karşısında inatla duran, kök ve cevherin müdafaasını son bir gayretle yapan muazzam bir şahsiyet olduğunu söyledi.

İBB Meclisinde AK Partili Ömer Şahan’dan 2. Abdülhamid konuşması

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi Sözcüsü Ömer Şahan, Şubat ayındaki meclis toplantısında yaptığı konuşmada Osmanlı padişahlarından 2. Abdülhamid Han'ın hayatıyla ilgili bilgiler verdi.

Şahan, Necip Fazıl Kısakürek'in sözlerine atıfta bulunarak, "Abdülhamid'i anlamak her şeyi anlamaktır" demiş üstat Necip Fazıl. Şehzadeliği sırasında çok iyi eğitim almış, Avrupa'yı ve Mısır'ı görmüş, bunun yanında sarayda her türlü entrika ve kahpeliği görmüş, amcası Abdülaziz'in nasıl katledildiğini görmüş ve padişahlık yıllarını bütün bunları sentezleyerek yaşamıştır. İngilizlerin öncülüğünde tarihin gördüğü en büyük donanmalardan biri olan Haçlı armadası Çanakkale'ye saldırdığında Ulu Hakan "Benim yaptığım istihkamları geçemezler" diyor, yani Çanakkale geçilmez diyor ve geçemiyorlar. Bu topraklarda modern eğitimin temellerini atmış, imparatorluğun her yanına modern eğitim veren okullar açmış ve bu okullarda Mustafa Kemaller yetişmiştir" dedi.

Şahan, bugünkü Türkiye sınırlarında 2. Abdülhamid'in etkisine değinerek, "Bugünkü Türkiye'nin sınırlarını çizmiştir Ulu Hakan. Kürtleri Türklerden ayırmak istediklerini görmüş ve Doğu Anadolu'da Kürtlerden oluşturduğu Hamidiye alayları ile hem bölge güvenliğini sağlamış hem de Türk-Kürt birliğinin bozulmasını önlemiş ve böylece bugünkü Türkiye'nin sınırlarını çizmiştir. Ve bu birliği bütün büyük devletler yüzyıldır bozamamıştır" ifadelerini kullandı.

Şahan, şair Necip Fazıl Kısakürek'in sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Şahan, "Yine üstat Necip Fazıl'ın sözleri ile bitirelim; "Abdülhamid, Türk'ün özünün ve temel varlığının, hakkı gasp edilmiş, mağdur kurtarıcısıdır. Abdülhamid, Tanzimat sonrasındaki Batı'ya kontrolsüz, körü körüne yönelişin karşısında inatla duran, kök ve cevherin müdafaasını son bir gayretle yapan muazzam bir şahsiyettir. Abdülhamid'i anlamak sayesinde yüzlerdeki maskeler düşecek ve onu bir anahtar gibi kullanarak bizi bu karanlık ve şahsiyetsiz ortama getirenlerin iç yüzleri ortaya dökülecektir. Abdülhamid hakkında söylenen her olumsuz iddiayı tersine çevirdiğimizde doğruyu bulacağızdır. Yani bir tür turnusol kağıdıdır Abdülhamid. Bu yorumların yalanını ayıklayıp onun üzerine bina ettiği yapıyı yeniden ayakları üzerine oturttuğumuzda hakikat ayan beyan ortaya çıkacaktır" diye konuştu.

Yorumlar