İSTANBUL

Fatih Altaylı yazdı:İştirakler kapatılmalı

Habertürk yazarı Fatih Altaylı belediyedeki israf ve rant dağıtımı ile mücadelenin yöntemini açıkladı. 'Karamsar olmamak gerekir' diyen Altaylı "Belediye İştirakleri denilen rezil sisteme son vermek gelmeli." ifadelerini kullandı.

Pınar Erden Güneş
Pınar Erden Güneşpinar@internetistanbul.com
Fatih Altaylı yazdı:İştirakler kapatılmalı

Ekrem İmamoğlu'nun belediyede işinin zor olduğunu söyleyen Habertürk yazarı Fatih Altaylı, büyük israf ve büyük rant dağıtımı ile mücadele etme yolunun belediye iştiraklerinin bir bölümünün kapatılması olduğunu söyledi. Altaylı, "Yapılması gereken çok önemli ve temel bir iş var.Köktenci önlemler almak. Bu önlemlerin başında ise Belediye İştirakleri denilen rezil sisteme son vermek gelmeli." ifadelerini kullandı.

İştirakler kapatılmalı
Ekrem İmamoğlu’nun belediyede işi zor. Ülke ciddi bir ekonomik krize girerken, gırtlağa kadar borçlandırılmış, kasası boşaltılmış bir İstanbul’u yönetmek kolay değil elbet.Elbette karamsar olmamak lazım. Gereksiz harcamalar kısılır, nepotizm engellenirse dahi ciddi bir nefes alınır.Ancak bunun için yapılması gereken çok önemli ve temel bir iş var.Köktenci önlemler almak. Bu önlemlerin başında ise Belediye İştirakleri denilen rezil sisteme son vermek gelmeli.

İştirak denilen şirketlerin her birinin aslında belediyede birer daire başkanlığı ya da müdürlük olarak karşılığı var. Ama buralar işlevsizleştirilmiş. Hepsinin yerine bir şirket konmuş. Şirketlerin de bir iş yaptığı yok aslında.Rant dağıtmaktan başka.Onlar da işi kendileri yapmıyor taşerona veriyorlar zaten. Yapılması gereken ilk iş bu belediye iştiraklerinin hepsini değilse bile bir bölümünü kapatmak. Başka türlü büyük israf ve büyük rant dağıtımı ile mücadele etme yolu yok.

FATİH ALTAYLI'NIN YAZISININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Yorumlar