İSTANBUL

Ekrem İmamoğlu'nun İBB'nin veri tabanını incelemeye almasına tepki: Hapis gerektiren bir suç...

Ekrem İmamoğlu'nun göreve gelir gelmez, İBB'nin rutin işleri dışındaki işlemleri durdurmasına tepki geldi. Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, yapılan işlemin suç olduğunu ve hapis gerektirdiğini açıkladı.

Ekrem İmamoğlu'nun İBB'nin veri tabanını incelemeye almasına tepki: Hapis gerektiren bir suç...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, iki müfettişi ve uzman üç kişiyi, tüm elektronik veri tabanı ve altyapısını kopyalamakla yetkilendirdi. Bu hamleden sonra, İmamoğlu'na suç işlediği gerekçesiyle tepki geldi.

Ekrem İmamoğlu, mazbatasını almasının ardından ilk imzasını attı. Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, "İmamoğlu hapis cezasını gerektiren bir suç işlemiştir" diye konuştu.

Veri tabanında inceleme: İmamoğlu, İBB'deki belediye iştiraklerinin rutin görevlerini sürdürmesini isterken, ikinci bir emre kadar bu kapsamın dışında kalan; "ödeme, harcama, ihale, doğrudan temin, mal ve hizmet alımı, personel alımı, araç kiralama, alım satım, gayrımenkul kiralama, alış ve satış" benzeri tüm işler ve işlemleri durdurdu.

Elektronik veri tabanında inceleme yapılacak: İmamoğlu, İBB'nin tüm kayıtlarını incelemek üzere, Emine Sema Ballı ve Kaya Albayrak ile üç uzmanı görevlendirdi. Bu görevlendirme kapsamında belediyenin elektronik veri tabanı ve altyapılarında her türlü inceleme ve araştırma yapılacak.

"Hapis cezası gerektiren suç işlemiştir"

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na ilk tepki AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç'tan geldi.

Tunç, "Belediye dışından görevlendirilecek kişilere 16 milyon İstanbullunun kişisel verilerini kopyalama yetkisi veren @ekrem_imamoglu 6698 Sy Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nu ihlal etmiş, TCK'nın 135 ila 140.maddeleri gereğince hapis cezasını gerektiren bir suç işlemiştir."

İşte İmamoğlu'nun ilgili talimatı:

Yorumlar