İSTANBUL

Ekrem İmamoğlu'ndan "Sayıştay raporu" yanıtı

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, başkanlığı döneminde Beylikdüzü Belediyesi'nin 6,5 milyon liralık zarara uğratılması nedeniyle hazırlanan Sayıştay raporuna ilişkin konuştu.İmamoğlu "Beylikdüzü'ndeki çalışanları düşündüğüm için Sayıştay'da sorgulanıyorum" dedi.

Pınar Erden Güneş
Pınar Erden Güneşpinar@internetistanbul.com
Ekrem İmamoğlu'ndan "Sayıştay raporu" yanıtı

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu gündeme ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan İmamoğlu'na AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım'ın iddiası soruldu. İmamoğlu bu konuya ilişkin ifadelerinin alındığı ama davaya dönüşmediğini söyledi.  İmamoğlu, "Lüks araçlar veya usulsüz tahsisler vesaire değil.Beylikdüzü'ndeki çalışanları düşündüğüm için Sayıştay'da sorgulanıyorum." ifadelerini kullandı.

İmamoğlu, Küçükçekmece Halkalı Merkez Mahallesi’nde Gündüz Çocuk Bakımevi’nin açılışına katıldı. İmamoğlu, daha sonra Yeşilova Mahallesi’nde Bölgesel İstihdam Ofisi’nin açılışını yaptı.  İstanbul’un 39 ilçesinin belediye başkanlarıyla iş birliği yaparak oralarda da istihdam ofisleri açacaklarını anlatan İmamoğlu, böylece gençlere ve iş arayanlara yardımcı olacaklarını ve bunun bir istihdam seferberliğine dönüşeceğini söyledi.

İmamoğlu, ofisi gezdikten sonra gazetecilerin sorularını cevapladı. 

"BEN KENDİME DÜŞEN ETİK DAVRANIŞI YERİNE GETİRDİM"

Bir gazetecinin, "İsmail Küçükkaya ile görüşmeniz etik mi? Aynı durum Binali Yıldırım'la ilgili olsaydı buna tepkiniz nasıl olurdu?" sorusuna, İmamoğlu şu cevabı verdi: 

 "(Etik mi?) sorusunu Mahir Ünal'a sorabilirsiniz. Çünkü bu konuda görüşme yapılacağı konusunda karar birliği yapılmıştı Sayın Mahir Ünal ile Engin Altay. Ondan sonrasını yönetecek olan moderatör. Zaten o da kendi açıklamalarını yapıyor. Bizi aradı, zaten bizimle görüşme yapacağı Mahir Ünal ile Engin Altay görüşmesinde ortaya çıkmıştı. Sayın Mahir Ünal böyle bir açıklama yaptı. Aradı, geldi. Bir talebimiz olup olmadığını sordu. Diğer açıklamaları zaten yaptım. Ben kendime düşen etik davranışı yerine getirdim. Diğer kısmında etik kim davranmadı? Sayın Yıldırım mı davranmadı veya davrandı mı onları bilemem. Onlar kamuoyunun takdirinde. Ben hiçbir şeye müdahale etmedim. Hiçbir zaman bu işi basite almadım. Altı aydır ısrar ediyorum bu işin olması için. Olması için en büyük çaba gösteren benim, bu işi teklif eden kişi de benim. Aynı zamanda bu işe 'vız gelir tırıs gider, kim olursa olsun' diyen de Sayın Yıldırım. Ben öyle bir şey de demedim. Onun ortaya koyduğu bütün önerileri de kabul ettim. Bu kadar basit. O dedi, 'evet' dedik. 'Bu' dedi, 'evet' dedik. Kaldı ki ben bir kadın olması yönünde teklifimi yapmıştım, onu reddetti. Neden reddetti bilmiyorum. Böyle görüşmeler oldu. Birçok şeyde ben çok şeffafım. Hiç şüpheniz olmanız. Etik davranış konusunda ahlaki prensipleri yukarıdan aşağıya yazın. Kimin buna aykırı davrandığı konusunda çok net görürsünüz."

"DAVAYA DÖNÜŞMEDİ"

İmamoğlu, "AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım'ın İmamoğlu'nun başkan olduğu dönemde Beylikdüzü Belediyesi'nde kamu zararı oluşturduğu" iddiasının sorulması üzerine ise şöyle konuştu:

"Doğru. Benimle ilgili Sayıştay raporunda, bir zarar raporu var. Belgesini de hazırladım. Yalnız şöyle bir fark var. Bu konuda ifadelerimiz de alındı. Bir davaya dönüşmedi bildiğim kadarıyla. Burada 6,5 milyon liralık zarar denilen şey, çalışanlarıma vermiş olduğum tavan ücretin üstündeki rakamlardan dolayı. Beylikdüzü'ndeki çalışanları düşündüğüm için Sayıştay'da sorgulanıyorum. Lüks araçlar veya usulsüz tahsisler vesaire değil. Ben unutmuştum. Binali Yıldırım hatırlattığı için teşekkür ederim. İBB'nin çalışanları nasıl bir belediye başkanı olduğunu görecekler sayın Yıldırım sayesinde." 

Yorumlar