İSTANBUL

Ekrem İmamoğlu’ndan Erdoğan’a Başakşehir metrosu çağrısı

Başakşehir Hastanesi’ne bağlantılı olacak metro hattının İmamoğlu tarafından durdurulduğu iddia edilmişti, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu o iddiaya cevap verdi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a “El birliğiyle duran bütün metro hatlarını harekete geçirelim” çağrısında bulundu.

Ekrem İmamoğlu’ndan Erdoğan’a Başakşehir metrosu çağrısı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, hakkında çıkan şehir hastanelerine bağlantısı olacak metro hatlarını durdurduğu iddiasına cevap verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bazı bakanlar tarafından yanlış yönlendirildiğini belirten İmamoğlu, şu çağrıyı yaptı:

“Ben, Sayın Cumhurbaşkanı’na buradan çağrı yapıyorum. Gelin, el birliğiyle duran bütün metro hatlarını harekete geçirelim 2022-2023 bitmeden. Bu durmuş, 2 yıldır yapılamayan bütün metro hatlarını hemen bitirelim. Kimin bu metro? Ekrem İmamoğlu’nun mu? Sayın Erdoğan’ın mı? Hayır; milletin. Beraber çözelim. Onun için bakanların bu yanıltmalarıyla, yalan ifade kullanarak hem Sayın Cumhurbaşkanı’na hem hükümete hem millete zarar verdiklerini düşünüyorum.”

- Aynı şeyi Ulaştırma Bakanı yaptı: “Efendim şehir hastanesine giden metroyu İBB iptal etti.” Bizim öyle bir hamlemiz yok, hiç olmadı da. Bir gün sonra, “Bana Sağlık Bakanı böyle dedi’ dedi. Başından beri Ulaştırma Bakanlığı’nın sürece dair söylediği her şey yanlış, eksik. Şimdi işin içine yalan ifade de girdi. Bu çok ayıp. Yakışıksız bir durum. Buradan siyaset yapmayın. Bu ülkede bir süreç yaşanıyor doğrusuyla, yanlışıyla. Toplum tarafından eleştirilen tarafları çok. Cumhurbaşkanı bir görev yapıyor. Yardımcı olması gereken atanmış bakanların işi, bize laf yetiştirmek. İşinize bakın. “Efendim ben İBB Başkanına bilgi vermem. Çünkü ikna olmaz!” Nereden biliyorsun? Bilgi al, bilgi ver. Sayın Bakan’ın görevi ne? Bu ülkeye fayda sağlamak. Ben burada, Sayın Cumhurbaşkanı’na da doğru bilgileri aktarmadıklarını düşünüyorum. Yanıltmaya çalıştıklarını düşünüyorum. Çünkü söylediğiniz şey tümüyle yalan. Halbuki biz, oradaki sorun çözülsün diye, Sayın Vali de dahil, kaç tane toplantı yaptık. Çünkü biz geldiğimizde, yaklaşık 2 yıldır duran bir metro hattından bahsediyoruz. Orayı hareketlendirme, bir an önce bitirme çabamız var. 

- Ben Sayın Cumhurbaşkanı’na buradan çağrı yapıyorum. Gelin, elbirliğiyle duran bütün metro hatlarını harekete geçirelim 2022-2023 bitmeden. Bu durmuş, 2 yıldır yapılamayan bütün metro hatlarını hemen bitirelim. Bakın bir başka uyarıda daha bulunayım. 2020’de, özellikle kredi imkanı sağladığımız bazı metro hatlarıyla ilgili de talep açmıştık. Bizim krediyi harekete geçirebilmemiz için Hazine onayı gerekiyor. 3 hatla ilgili bizim bu talebimiz reddedildi Ocak ayının ilk haftası. Belki bundan da Sayın Cumhurbaşkanı’nın haberi yok. Reddedilmese, biz o kredi imkanlarıyla metro hatlarını çok hızlı harekete geçirebileceğiz. Buradan çağrı yapıyorum. Hem o 3 hat hem diğer hatlar… Sayın Cumhurbaşkanı, el ele kol kola hepsini bir anda bitirelim. Kredi imkanı var, biz buluyoruz. Sadece istediğimiz bir dokunuş. Finasmanını da beraber çalışabiliriz. Kimin bu metro? Ekrem İmamoğlu’nun mu? Sayın Erdoğan’ın mı? Hayır; milletin. Beraber çözelim. Onun için bakanların bu yanıltmalarıyla, yalan ifade kullanarak hem Sayın Cumhurbaşkanı’na hem hükümete hem millete zarar verdiklerini düşünüyorum. 

Yorumlar