İSTANBUL

Ekrem İmamoğlu "Canım öyle sıkıldı ki…" deyip açıkladı: Suç duyurusunda bulunuyorum

TCDD, Haydarpaşa Garı'nın atıl durumda olan depo sahaları bölgesini "kültür ve sanat etkinliklerinde kullanılmak üzere" kiralamak için ihale gerçekleştirdi. Ekrem İmamoğlu ihaleye katılıp tüm yerleri almak istediklerini açıklamıştı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki 4 şirket de ihalede aylık 100 bin TL teklif sundu. İhale dün sonuçlandı ve İBB elendi. Bu durum Ekrem İmamoğlu'nu çok kızdırdı. İmamoğlu pazartesi günü suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

Pınar Erden Güneş
Pınar Erden Güneşpinar@internetistanbul.com
Ekrem İmamoğlu "Canım öyle sıkıldı ki…" deyip açıkladı: Suç duyurusunda bulunuyorum

Haydarpaşa Garı'nın depo sahaları bölgesinin kültür ve sanat etkinliklerinde kullanılması için gerçekleşen ihale sonuçlandı. Yaklaşık 2 hafta önce yapılan ihaleye İBB, MEDYA A.Ş, KÜLTÜR A.Ş, İSBAK A.Ş ve METRO İSTANBUL A.Ş şirketleriyle katıldı.  İstanbul Büyükşehir Belediyesi  ihaleden elendi. Kararın gerekçesinin komik olduğunu söyleyen İmamoğlu, "Pazartesi günü suç duyurusunda bulunuyorum. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bütün avukatlarıyla ve İstanbul’da ne kadar ‘katılmak istiyorum’ diyen avukat varsa, hep birlikte suç duyurusunda bulunuyoruz." dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Yenikapı Avrasya Kültür Merkezi’ndeki Muhtarlar Çalıştayı kapanışı öncesi yaptığı açıklamada şöyle konuştu: 

Canım öyle sıkıldı ki… Tabi ki sizinle paylaşmak zorundayım. Söz verdiğim gibi her hususu gerektiğinde sizinle en şeffaf şekilde paylaşmak durumundayım. Ben size söz verdim, bu şehrin maneviyatına sahip çıkacağıma, bu şehrin doğasına, bu şehrin tarihine... İstanbul’un adil bir kent olması için ilk başladığım günden son güne kadar, her şekilde sahip çıkacağıma, 16 milyon insanın, hatta bütün Türkiye Cumhuriyeti’nin 82 milyon insanına da söz verdim. 

İşte bu sebeple sizinle çok üzücü bir olayı paylaşmak istiyorum. Bakın bugün bu akşamüstü saat 17:00 sularında, yani bizim hiçbir şekilde davet edilmediğimiz bir toplantıda içeride kim olduğu belli olmayan bir şahsa ait olan bir şirkete İstanbul’un en kıymetli Haydarpaşa ve Sirkeci garlarını 350 bin TL bedelle verdiler. Sözüm ona bir bahaneyle bizim ihaleye girmemizi engelleyerek, bizden habersiz verdiler. Kınıyorum, gereğini yapacağıma bütün vatandaşlarımın huzurunda söz veriyorum.

“Daha dün belediyeyi de 3 bin TL maaşla 10 bin TL sermayesi olan deneyimine güvenenler bizim bir şirketin o koca KÜLTÜR AŞ’nin deneyimini hafife alıp diğer şirketlerden de ayrı ayrı olmasıyla da bahane üretiyorlar. Şimdi sormak istiyorum; Ortaklık sözleşmemizi bugün uygun bulmayan bu kurul 15 gün önce bizim o ihaleye girmemizde hiçbir engel bulmadılar,  bizi de o ihaleye kattılar sebebi neydi? 15 günde değişen neydi?

KOMEDİYE BAKAR MISINIZ?

Bakar mısınız, komedi şartnameye göre “müşterek ve müteselsilen yerine ortaklaşa ve birlikte” demişiz başvuruda! Yani müşterek, yani müteselsilen yerine ortaklaşa ve birlikte; yani birisi eski Türkçe, birisi yeni Türkçe. Bakar mısınız sebebe, komediye motivasyona bakar mısınız! Bu şartnameye aykırıymış! Düştükleri duruma gülersiniz, ama bu ne yazık ki trajikomik bir durum. Çok yazık, çok ayıp, büyük bir skandal daha. İhaleye giren dört belediye şirketinin de ayrı ayrı iş deneyim belgesi olmadığı için elenmişiz. Konsorsiyumun tanımı nedir? Konsorsiyumlar eksikliklerin tamamlanması için yapılır. Dediğim gibi elemanlar orada hazır, şirketin elemanları orada hazır, haberdar ediliyor, aynı anda bize yazı gönderiliyor; ‘biz ihaleyi yaptık işimiz bitti’. 

Yorumlar