İSTANBUL

Ekrem İmamoğlu bir güvenlik sorunu hâline mi geliyor? Fuat Uğur yazdı

İBB'ndeki veri kopyalama işlemine mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı çıktı. Haftanın son gününe damga vuran olaya ilişkin Türkiye yazarı bugünkü köşesinde dikkat çeken bir değerlendirmede bulundu. Fuat Uğur, "Hakikaten çok pis kokular geliyor." dedi.

Pınar Erden Güneş
Pınar Erden Güneşpinar@internetistanbul.com
Ekrem İmamoğlu bir güvenlik sorunu hâline mi geliyor? Fuat Uğur yazdı

Ekrem İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ona bağlı kurumların tamamındaki elektronik verilerin incelenmesi, araştırılması ve kopyalanması talimatı vermişti. Bu talimat sonrasında yargıdan gelen kararla İBB'ndeki veri kopyalama işlemine 'yürütmeyi durdurma' kararı çıktı. Konuya ilişkin köşesinde değerlendirmelerde bulunan Türkiye yazarı Fuat Uğur, İmamoğlu'nun verdiği talimatın herkesi şaşkına çevirdiğini söyledi. Türkiye gazetesindeki haberi hatırlatan Uğur, "Devlet yetkilisi kısaca diyor ki: Ekrem İmamoğlu bir güvenlik sorunu hâline gelmekte. Hakikaten çok pis kokular geliyor." dedi.

VERİ TABANI NEDEN KOPYALANIR?

Gelelim günün en önemli gelişmesine.
Ekrem İmamoğlu ilk iş olarak dışarıdan getirttiği üç kişiye İstanbul Büyükşehir Belediyesinin elektronik sistemlerindeki veri tabanını kopyalamaları için talimat verdi.
Bu talimat herkesi şaşkına çevirdi.
Devletin güvenlik kurumları da derhâl teyakkuza geçti.
Ne oluyordu?
İkinci bir kozmik oda vakası mı yaşanacaktı?
Dünkü Türkiye gazetesinde yer alan habere göre İHA muhabirinin konuştuğu üst düzey bir devlet yetkilisi, bu genelgenin bir güvenlik ihlaline sebep olacağını, zaten Sayıştay denetiminden geçen bütün iş ve işlemlerin kayıtlı olduğu veri tabanını kurum dışından kim olduğu belli olmayan, güvenlik soruşturmasından geçmemiş kişilere kopyalatma talimatı verilmesinin devlet güvenliğini tehdit ettiğini söyledi.
Aynı yetkilinin sözleri çok ağır:
“İnceleme araştırmanın ötesinde kopyalama talimatı verilmesi İmamoğlu’nun ne kadar kötü niyetli bir plan yaptığını gösteriyor. Salt mazbata nedeniyle başkan sayılsa da, seçimin iptali başvurusu YSK’nın gündemindeyken, tüm elektronik veri tabanı ve altyapısını kopyalamakla kişisel, siyasal ve hatta ticari amaç güttüğü anlaşılmaktadır.”
Daha açık söylenemez.
Devlet yetkilisi kısaca diyor ki: Ekrem İmamoğlu bir güvenlik sorunu hâline gelmekte.
Hakikaten çok pis kokular geliyor.

Yorumlar 1 yorum