İSTANBUL

CHP'den İstanbul seçim sonuçları açıklaması

CHP ile AK Parti arasındaki İstanbul krizi devam ediyor. Üst üste gelen seçim açıklamalarına CHP'li Muharrem Erkek de katıldı. Erkek, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz'un iddialarına cevap verdi.

CHP'den İstanbul seçim sonuçları açıklaması

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, "26 Şubat 2 Mart arasında niye bu itirazlar yapılmadı? Niçin itiraz etmediniz? Seçmen listesine, sandık kuruluna itiraz etmiyorsunuz, seçimler bittikten sonra gündeme taşıyorsunuz. Düzeltilen maddi hataları dahi belge olarak sundular" dedi. 

AK Partili Yavuz'un iddialarına cevap veren ve İstanbul seçimlerini değerlendiren Erkek'in açıklamalarından satır başları;

-Dilekçeyi izlediğimizde YSK'yi, Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı'nı itham ettiğini görüyoruz. Seçmen kütüklerini onlar oluşturuyorlar. CHP oluşturmuyor.

-Deniyor ki 1129 ölü seçmen var. O tarihler arasında İstanbul'da bu kadar insanın yaşamını yitirmiş olması çok muhtemel. Bunları YSK biliyor.

-İtiraz hakları vardı. 26 Şubat 2 Mart arasında niye bu itirazlar yapmadı. Niçin itiraz etmediniz? Seçmen listesine, sandık kuruluna itiraz etmiyorsunuz seçimler bittikten sonra gündeme taşıyorsunuz. Düzeltilen maddi hataları dahi belge olarak size sundular.

-Takvim içersinde seçmen listeleri askıya çıkar, itirazlar yapılır ve her şey kesinleşir. Orada her şey biter. 'Hafif kanunsuzluk' diye bir tabir kullanıldı. O da çok ilginç. İlk defa karşılaşıyoruz.

-Sayın Yavuz diyor ki, "KHK ile ihraç edilenler seçmen olamazlar." Çok vahim bir açıklama. O maddede belirtilen 'mahkeme kararıyla' kısıtlı olanlar ve kamu hizmeti yasaklananlardır. Siz KHK ile ihraç edilenlerin seçme hakkını nasıl ellerinden alırsınız?

-Cezaevi seçmen listeleri siyasi partilere verilmez. YSK vermez seçmen listelerini. AK Parti bu listeleri nereden aldı? Adalet Bakanlığı da bu işin içinde.

-Diyorlar ki, 5388 çetele, yani oy sayım cetvelinde mühür yok. Toplam 62 bin çetele falan var en az. Siz referandumda YSK'ye milyonlarca mühürsüz oy pusulası geçerli sayılsın diye dilekçe verdiniz. AK Parti açıklamalarına böyle devam ederse sayın Cumhurbaşkanının da mazbatası iptal edilebilir.

-Büyükçekmece'de Hasan Akgün ilk defa seçim kazanmıyor. 6.dönemine girdi. Deniyor ki Büyükçekmece'de belediye işçisi görevlendirildi diyor. Kim talep etti? Valilik talep etti. Bu Türkiye'nin her yerinde böyledir.

Yorumlar