İSTANBUL

AK Parti, İBB’nin borçlanmasına onay verdi

AK Parti grubunun borçlanma teklifine evet oyu verip vermeyeceği merak konusu idi. Ve İBB Meclisi’nde çoğunluğu elinde bulunduran AK Parti grubu da kabul etti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi maaş, borç, vergi ve kamulaştırma gibi masrafları karşılayabilmek için bankalardan 700 milyon TL borç alacak.

Pınar Erden Güneş
Pınar Erden Güneşpinar@internetistanbul.com
AK Parti, İBB’nin borçlanmasına onay verdi

Meclis Başkanvekili AK Parti'li Göksel Gümüşdağ’ın başkanlığında toplanan İBB Meclisi'nde görüşülen konulardan biri de Finansman Müdürlüğü’nün borçlanma ile ilgili teklifi idi. Teklifte, yurt içi bankalardan toplam 700 milyon TL borç alınmasına onay verilmesi istendi. İBB Meclisi söz konusu borçlanma teklifini oy birliğiyle kabul etti. 

Meclisin kabul ettiği teklifle ilgili raporun sonuç bölümünde şöyle denildi:

"İBB’nin nakit ihtiyacının karşılanması için yurt içi bankalardan toplam 700 milyon TL borçlanma yapabilmesine karar verilmesi, borçlanmanın zaman, miktar ve şartlarının belirlenmesi konusunda İBB Başkanına yetki verilmesi hususu, belediye iştiraklerinin esasen belediye hizmetlerini yerine getirmesi sebebiyle İBB İştirakinin doğal gaz tedariki ile ilgili kuruma olan borcu başta olmak üzere tüm İBB iştiraklerinin borçlarının da ödeme planlamasında dikkate alınması hassasiyetini belirterek ve ilgili mevzuatlardaki şartların yerine getirilmesi kaydı ile uygun görülmüştür."

Yorumlar