İSTANBUL

AK Parti 39 ilçeyi tek tek araştırdı! 31 Mart seçimlerinde sandığa gitmeyen ilçe bakın neresiymiş!

Partilerin 23 Haziran seçimlerine ilişkin hummalı çalışması sürüyor. Bu kapsamda AK Parti 2014 ve 2019 seçimlerindeki oy oranlarının karşılaştırmalı olarak haritasını çıkardı. 39 ilçede oy kullanmayan ve geçersiz oy kullanan ilçeler belli oldu. Bakın ilk sırada neresi bulunuyor

Pınar Erden Güneş
Pınar Erden Güneşpinar@internetistanbul.com
AK Parti 39 ilçeyi tek tek araştırdı! 31 Mart seçimlerinde sandığa gitmeyen ilçe bakın neresiymiş!

AK Parti 23 Haziran seçimleri çalışmalarına hız verdi. Bu kapsamda 39 ilçeyi tek tek araştırdı. 2014-2019 seçimlerini karşılaştırdı. Bu çalışma ile oy kullanan ve kullanmayan seçmenin sayısının yanı sıra, geçerli ve geçersiz oy miktarları ve kazanan partinin verileri belirlendi.

Buna göre, 2014 yılında en çok Küçükçekmece seçmeni oy kullanmazken; 31 Mart seçimlerinde ise ilk sırada Esenyurt yer aldı. Esenyurt’ta 100 bin seçmen sandığa gitmezken; ikinci sırada 87 bin ile Küçükçekmece, üçüncü sırada ise 78 bin ile Pendik geliyor.

ESENYURT'TA 19 BİN GEÇERSİZ OY

Türkiye Gazetesi'nin haberine göre: Yine 2014’te en çok geçersiz oy Ümraniye’de çıkarken, 31 Mart’ta Esenyurt’ta 19 bin geçersiz oy kullanıldı. Esenyurt’tan sonra en çok geçersiz oy kullanılan ilçeler Küçükçekmece ve Pendik oldu.

GEÇERSİZ OY KULLANIMININ EN AZ OLDUĞU İLÇELER

Geçersiz oy kullanımın en az olduğu ilçeler ise nüfus yoğunluğu dikkate alındığında Adalar ve Şile.

ÖZEL BROŞÜRLER

AK Parti yönetimi ve milletvekilleri hemşehrilerinin yoğun olduğu yerlerde seçim çalışması yapacak. Küskün seçmenin gönlünü almak için milletvekilleri İstanbul’daki hemşehri dernekleri ve STK’larla sık sık bir araya gelecek.

Öte yandan vekiller ve parti yönetimi ilçe ilçe ziyaretlerde seçmene seçimlerin niçin yenilendiğini anlatırken özel broşürler de hazırlayacak. Bu broşürlerde 2016 yılında Avusturya’da iptal edilen Cumhurbaşkanlığı seçimleri örnek gösterilerek seçmene dağıtılacak.

Yorumlar