ADALAR

Adalar Belediyesi nikah işlemleri için gerekli evraklar Nikah ücreti ne kadar?

Adalar Belediyesi Nikah Dairesi'nde evlenmek isteyenlerin yapması gerekenleri haberimizde derledik... Evlenmek için nereye, nasıl ve hangi belgelerle başvurulur?, Evlenebilmek için sağlanması gerekli belgeler nelerdir?

Adalar Belediyesi nikah işlemleri için gerekli evraklar Nikah ücreti ne kadar?

Bahar dönemi geldikçe evlenmek isteyen çiftleri düğün telaşı sarmaya başlıyor. Peki çiftlerin evlenmek için hangi nikah dairesini seçmesi gerekiyor? Adalar'da yaşayan bir vatandaş evlenmek için hangi nikah salonunu seçmeli? Evlilik başvuru süreci nasıl ve gerekli olan evraklar nelerdir? 

ADALAR BELEDİYESİ NİKAH İŞLEMLERİ İÇİN GEREKLİ BELGELER

*Çiftlerden birinin Adalar Belediyesi ilçe sınırları içerisinde ikametgah etmesi yeterlidir.
*Adalar Belediyesi ilçe sınırları içerisinde İkametgah etmeyen çiftler bağlı bulundukları evlendirme dairesinden, başka bir yerde evlenmeleri için izin almaları gerekmektedir.
*Çiftlerin 5 adet vesikalık fotoğrafı gereklidir. (Son altı ay içerisinde çekilmiş olmalı ve fotokopi ile çoğaltılmamış olmalıdır.)
*Çiftlerin en son medeni hali işlenmiş resimli nüfus cüzdanlarının aslı ve fotokopileri ile getirmeleri gereklidir.
*Resimli nüfus cüzdanları asıl ve fotokopileri. (Çok yıpranmış olan nüfus cüzdanları başvuruda kabul edilmeyecektir.)
*Çiftlerin evlilik için resmi veya özel sağlık kuruluşlarından alınan test sonuçları (resimli  ve kaşeli sağlık raporu) ile yine Hemoglobinopati tarama sonuçlarını aile hekimleri tarafından onaylanması gereklidir.
*Evlenecek çiftlerin birlikte müracaatı zorunludur.
*Müracaatlar hafta içi mesai saatleri içerisinde yapılmaktadır.
*Müracaat evrakları alındığı tarihten itibaren 6 ay (180 gün) için geçerli olduğundan istenilen nikah günü bu tarih aralığını geçmeyecektir.
*Başvuruya gelemeyen adayın evlenme başvurusu için Noterden Vekalet vermesi gereklidir.
*Eksik evrak ile yapılan müracaatlar kesinlikle kabul edilmez.
*Hafta içi nikahları cüzdan ücreti alındıktan sonra 15 gün içerisinde, mesai saatleri diliminde kıyılmaktadır. İleri bir tarih tapel edenler, salon bedeli ücretlerini ödemekle yükümlüdür.

*Kızlık soyadını kullanmak isteyen bayanlar gerekli matbu evrakı doldurarak Evlendirme memuru önünde imzalayacaklardır.
*Mal rejimi talebi olan çiftler müracaat sırasında noterden yaptıracakları mal rejimi talep belgesini vermek zorundadırlar.

Not: Oda Nikahları 15 gün içerisinde mesai saatleri arasında kıyılmaktadır. 

REŞİT OLMAYANLAR

*18 Yaşını doldurmamış olan çiftler anne baba muvafakat name ile evlenebilirler. (ay ve gün hesabı ile) Anne ve Babadan biri ölmüş ise ölümü Nüfus Kağıt Örneği ile belgelenecektir.
*Muvafakat name alamayan kişiler anne ve babalarıyla birlikte kimlik fotokopileri ve 1 adet resim getirmeleri gerekmektedir 17 Yaşını doldurmamış olanlar mahkeme kararı ile evlenebilirler.

BOŞANMIŞ ve DUL OLANLAR

*Boşanmış veya dul olan bayanlar boşanma ve ölüm tarihinin nüfusa tescilinden itibaren 10 ay (300 gün) geçmeden evlenemezler.
*Sürenin dolmasını beklemek istemeyenler için aile mahkemesinden iddet müddetini (300 gün) kaldırması kararı alınıp evrakta kesinleşme şerhi de olmalıdır.
*İlgililerin nüfus cüzdanlarında son medeni halinin işlenmiş olması zorunludur.
Boşanan aynı çiftlerin tekrar evlenmeleri durumunda, istenilen belgeler normal müracaat belgeleriyle aynıdır.

YABANCI EVLİLİK İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

*Yabancı uyruklu olanlar çok dilli doğum belgesi ve bekarlık belgesi ile müracaat ederler (Almanya, Avusturya, Hollanda… vs.)
*Diğer ülkeler İstanbul da bulunan konsolosluklarından alacakları evlenme belgelerini Kaymakamlıklara tasdik ettireceklerdir.
*İstanbulda konsolosluğu bulunmayan ülke vatandaşları Ankara da bulunan Büyükelçiliklerinden alacakları, evlenme ehliyet belgelerini T.C. Dışişleri Bakanlığına tasdik ettirmek zorundadırlar.
*Yabancı uyruklu Bay ve Bayanların pasaportlarını Yeminli Tercüman Bürolarından tercüme yaptırıp Noterden onaylatmaları gereklidir.
*Nikah akdi esnasında nikahı kıyılacak yabancı uyruklu Türkçe bilmeyen kişi için nikah esnasında tercüman bulundurulması zorunludur.
*Kendi ülkelerinden ve Türkiye’deki Konsolosluklardan alınan doğum belgesi, bekarlık belgesi, evlenme ehliyet belgesi ve ikamet tezkerelerindeki yazı karakterleri ile pasaporttaki yazı karakterlerinin aynı olması zorunludur. Aksi takdirde evraklar kabul edilmeyecektir.
*Lahey Antlaşmasına dahil olmayan ülkeler kendi bölgelerindeki yetkili mahkemelerce verilen Evlenme Ehliyet Belgesi (Bekarlık Belgesi) ve Doğum Belgelerinin Türkçe Tercümeleri ile birlikte Konsolosluğumuz tarafından onaylanması zorunludur. (Evlenme Yönetmeliği 20. Madde 3. Fıkra) Örnek Ülkeler: Fas, Brezilya vb.

2019 YILI İÇİN KOMİSYONCA UYGUN GÖRÜLEN NİKAH ÜCRETLERİ(TL)

 Oteller, Yat, kulüp, plaj vs. gibi Turistik Mekanlarda

         550,00

Düğün Salonları

         350,00

Evlerde kıyılacak Nikâhlar 

         400,00

Diğer Yerlerde

         350,00

Belediyede Mesai Haricinde Yapılacak Nikâh Ücreti 

         350,00

İlçemiz Dışından Nakil Gelenler (izin belgeli) Mesai ve Hafta Sonu Salon Ücretlerine Fark Ücreti.   

         450,00

Çiftlerden Aile Cüzdanı Ücreti Haricinde  Alınacak Dosya Ücreti

         150,00

Eşlerden Birinin Yada İkisinin Yabancı Olması Durumunda Ek Ücret

         900,00

Aile Cüzdan Ücreti

         130,00

ADALAR BELEDİYESİ EVLENDİRME DAİRESİ ADRESİ:

Adres: Büyükada-maden, Altınordu Sk. No:21, 34970 Adalar/İstanbul

Telefon: (0216) 382 33 82

Yorumlar