YEREL HABERLER

Kartal'da riskli binalarda yıkım devam ediyor ev sahipleri hüzünlü

İstanbul Kartal'da çöken Yeşilyurt Apartmanı'nın çevresindeki riskli binaların yıkımı da devam ediyor. Binalarda yaşayanlar 5 dakikada değerli eşyalarını alıp çıktı, yaşlı gözlerle yıkımı izledi.

Kartal'da riskli binalarda yıkım devam ediyor ev sahipleri hüzünlü - Sayfa 1

Kartal, Orhantepe Mahallesi Bankalar Caddesi Sema Sokak'ta 6 Şubat Çarşamba günü çöken Yeşilyurt Apartmanı'nın etrafındaki 10 binada, risk analizi yapıldı.

Kartal'da riskli binalarda yıkım devam ediyor ev sahipleri hüzünlü - Sayfa 2

Analiz sonucunda, İhya ve Çam apartmanları dışında riskli oldukları tespit edilen 10 katlı Yunus, 6 katlı Uzunlar, 7 katlı Anadolu, 8 katlı Bahar, 3 katlı Karalar, 5 katlı Potur, 7 katlı Ünal, 7 katlı Uğur apartmanlarının yıkılmasına karar verildi.

Kartal'da riskli binalarda yıkım devam ediyor ev sahipleri hüzünlü - Sayfa 3

YUNUS APARTMANI YIKILIYOR
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, hak sahipleriyle görüşerek yıkılacak alanda kentsel dönüşüm projesi uygulanacağını açıkladı. Devletin vatandaşlara kira desteği vereceği inşa süreci, TOKİ tarafından yürütülecek. Bu kapsamda, ilk olarak çöken Yeşilyurt Apartmanı'nın yanındaki 10 katlı Yunus Apartmanı'nın yıkımı yapılıyor.

Kartal'da riskli binalarda yıkım devam ediyor ev sahipleri hüzünlü - Sayfa 4

YIKIM ALANINA GİRİŞ - ÇIKIŞ İZNİ YOK
Bundan sonra diğer 7 apartmanın yıkımı gerçekleştirilecek. Yıkım çalışmaları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekiplerince yürütülüyor. İtfaiye ekipleri de çalışmalara destek veriyor. Polis tarafından kapatılan yıkım alanına, vatandaşların giriş ve çıkışına izin verilmiyor.