YEREL HABERLER

Gebze-Halkalı Marmaray hattı ne zaman açılıyor? İşte tüm merak edilenler

GEBZE - Halkalı Marmaray hattı yarın açılıyor, İstanbul'un can damarı olacak hattın yanına hızlı tren için de yer yapıldı, işte Gebze Halkalı arası istasyonlar.

Gebze-Halkalı Marmaray hattı ne zaman açılıyor? İşte tüm merak edilenler - Sayfa 1

Halkalı-Gebze arasında bulunan eski banliyö hatlarında 2013 yılından beri süren yenileme çalışmaları sona erdi. 76.6 kilometrelik hat için geri sayım başladı. Günde 1 milyon yolcunun taşınması planlanan hattın Marmaray ile entegrasyonu sayesinde Gebze'den Halkalı'ya 105 dakikada seyahat edilebilecek.

Gebze-Halkalı Marmaray hattı ne zaman açılıyor? İşte tüm merak edilenler - Sayfa 2

2013 YILINDAN BU YANA ÇALIŞMALAR SÜRÜYORDU: Haydarpaşa-Gebze arasında bulunan, 29 Mayıs 1969 yılından bu yana hizmet veren banliyö tren hattının Pendik-Gebze bölümü 29 Nisan 2012 de, Kazlıçeşme-Halkalı bölümü 1 Mart 2013'de, Haydarpaşa-Pendik arasındaki bölüm 19 Haziran 2013'te yapılan son seferlerin ardından kapatılmıştı. Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren projesi ve Marmaray'la entegre olarak çalışması planlanan hattaki yenilenme çalışmaları nedeniyle, raylar sökülmüş, pek çoğu tarihi eser statüsünde bulunan istasyonların da yenilenmesine karar verilmişti.

Gebze-Halkalı Marmaray hattı ne zaman açılıyor? İşte tüm merak edilenler - Sayfa 3

2015 YILINDA TEKRAR BAŞLADI:Yapım süresi 24 ay olarak planlanan yenileme çalışmalarının 2015 yılı Haziran ayında sonuçlandırılması hedeflenmişti. Ancak aradan geçen süre içinde yapımı üstlenen firma, maliyetlerdeki aşırı artışı gerekçe göstererek 2014 yılının Ekim ayında çalışmaları durdurmuştu. Sorunların çözülmesinin ardından çalışmalar 2015 yılı içinde tekrar başlamıştı.

Gebze-Halkalı Marmaray hattı ne zaman açılıyor? İşte tüm merak edilenler - Sayfa 4

HIZLI TREN DE VAR: Binali Yıldırım, yaptığı açıklamada “Marmaray’ın ikinci bölümü olan Gebze Halkalı Banliyo Hattı’nı bu ayın 12’sinde açmış olacağız” dedi. 70 aylık çalışmanın ardından tamamlanan Halkalı-Gebze banliyö trenlerinin kullanacağı iki hattın yanında hızlı tren seferlerinin yapılacağı bir hat daha bulunuyor. Hat boyunca ray döşeme elektrik hattı ve sinyalizasyon sistemi çalışmaları tamamlandı. Yeni yapılan ve restorasyondan geçirilen istasyonlar tamamlandı. Sistem artık kullanıma açılacağı günü bekliyor.