ŞİKAYETİM VAR

Böyle duyarsızlık görülmedi! Onlar için sokağa çıkmak eziyete dönüşüyor

Görme engellilerin sosyal yaşamlarındaki ihtiyaçlarını bağımsız olarak giderebilmeleri için yapılan "engelli takip yüzeyi" işgal atında. Bakırköy ve Ümraniye'deki duyarsızlık 'bu kadarına da pes' dedirtti. İşte sokaklardaki son durum...

Pınar Erden Güneş
Pınar Erden Güneşpinar@internetistanbul.com
Böyle duyarsızlık görülmedi! Onlar için sokağa çıkmak eziyete dönüşüyor - Sayfa 1

Ümraniye ve Bakırköy Belediyesi 'Engelli takip yüzeyi'ni işgal eden esnaf ve araç sahipleri için işlem yapmayacak mı?  Bu iki ilçede engelli vatandaşlarımız için sokağa çıkmak eziyete dönüşüyor. Kafe, esnaf araç sahipleri engelliler için yapılmış olan özel alanı işgal ediyor.  

Böyle duyarsızlık görülmedi! Onlar için sokağa çıkmak eziyete dönüşüyor - Sayfa 2

Ümraniye'de aynı sokakta bulunan 3 kafe masa ve sandalyeleriyle görme engelliler için oluşturulan "engelli takip yüzeyini" işgal ediyor. Kaldırımlarda ve yollarda bulunan sarı renkteki "görme engelli yolu" olarak tabir edilen "engelli takip yüzeyi" Ümraniye'de ve Bakırköy'de esnaflar ve araçlar tarafından işgal ediliyor. 

Böyle duyarsızlık görülmedi! Onlar için sokağa çıkmak eziyete dönüşüyor - Sayfa 3

Ümraniye'de bulunan Bahçevan Sokak üzerinde 3 kafe masa ve sandalyelerinin bu alanların üzerine koydu. Esnaflardan biri olan Necmettin Er, "Burada bir kabahatimiz var, genelde boş olduğu için biz buraya koyuyoruz" dedi. 

Böyle duyarsızlık görülmedi! Onlar için sokağa çıkmak eziyete dönüşüyor - Sayfa 4

BETON SAKSI KOYMUŞLAR

Ümraniye'de bulunan bir diğer sokak Çiftlik Sokak'ta ise beton bir çiçek saksısının yine bu takip yüzeyi üzerinde bulunduğu görülüyor. Yeşil Sokak'ta ise araçlar bu alanları engelleyecek şekilde kaldırıma park ediyor. Bu durum görme engelli yayaları trafiğe açık olan yolda yürümek zorunda bırakarak adeta kazaya davetiye çıkarıyor.