SARIYER

Sokak hayvanları için buluştular: Kömür modeli çözüm olabilir mi?

AK Parti Sarıyer Belediye Başkan adayı Salih Bayraktar, sokak hayvanları konusuna kalıcı bir çözüm üretmek için İstanbul’da faaliyet gösteren Hayvan hakları savunucusu dernekler, sokak hayvanları için çözüm bekleyen mahallelerin muhtarları ve akademisyenleri aynı masa etrafında buluşturdu.

Sokak hayvanları için buluştular: Kömür modeli çözüm olabilir mi? - Sayfa 1

Kömür modeli çözüm olabilir mi?

AK Parti Sarıyer Belediye Başkan adayı Salih Bayraktar, “Sokak hayvanlarını sorun olarak görmüyoruz. Hayvanların da sorunları var. Beslenme, aşı, şefkat ve kısırlaştırma gibi sorunlarını çözdüğümüzde sokak hayvanları da doğal hayatın bir parçası olur.” dedi. Bayraktar’ın 7 yıl önce sokakta yaralı bulup sahiplendiği Kömür isimli köpeğinin sokaktaki doğal yaşamın içinde gününü geçirmesi ve Sarıyer’in maskotu olması, bakımının ise Salih Bayraktar tarafından yapılması, benzer bir modeli çözüm önerisi olarak gündeme getirdi.

Sokak hayvanları için buluştular: Kömür modeli çözüm olabilir mi? - Sayfa 2

Cumhur İttifakı AK Parti Sarıyer Belediye Başkan adayı Salih Bayraktar, Sarıyer’in çözülmesi gereken önemli meselelerinden birisi olan sokak hayvanlarına kalıcı bir çözüm üretmek için de kolları sıvadı. Bayraktar, İstanbul’da ve Sarıyer’de faaliyet gösteren Hayvan Hakları Savunucusu Sivil Toplum Kuruluşları, sokak hayvanları için çözüm bekleyen mahallelerin muhtarları, sakinleri ve konuyla ilgili akademisyenleri aynı masa etrafında buluşturdu. Herkesi dinleyen Bayraktar, 1 Nisan sonrası belediye bünyesinde bir istişare meclisi oluşturma önerisini not aldı. Bayraktar, 7 yıl önce sokakta yaralı bulup sahiplendiği ve 7 yıldır sokaklarda özgürce dolaşarak Sarıyer’in maskotu olan köpeği Kömür’ün hikayesini anlatarak, belediye destekli gönüllülerce yürütülecek sahiplendirme modelinin örnek bir çözüm teşkil edebileceğini, nihai çözüm için istişarelere devam edeceklerini anlattı.

Sokak hayvanları için buluştular: Kömür modeli çözüm olabilir mi? - Sayfa 3

KÖPEĞİ KÖMÜRLE GELDİ

7 yıl önce sokaktan sahiplendiği köpeği Kömür’ü proje tanıtım toplantısında ailesinin bir parçası gibi sahneye çıkararak hayvanlara şefkatini gösteren Bayraktar, sokak hayvanları konusunu akademisyenler, hayvan hakları savunucusu dernekler ve Sarıyerlilerle bir araya gelerek masaya yatırdı. Sokak hayvanları meselesinin konuşulduğu toplantıya da köpeği Kömür ile birlikte gelen Bayraktar, tüm taraflarla beraber sokak hayvanları konusunda Türkiye’ye mal olacak kalıcı bir çözüm üretmek istediklerini söyledi. İBB Sarıyer Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıya sokak hayvanları konusunda örnek çalışmalar yapan Kağıthane Belediyesi’nin Başkan Yardımcısı Şaban Demirel ile AK Parti Sarıyer İlçe Başkanlığı Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Binnur Hattat da katıldı.

Sokak hayvanları için buluştular: Kömür modeli çözüm olabilir mi? - Sayfa 4

KÖPEĞİ KÖMÜR’ÜN HİKÂYESİNİ ANLATTI

Salih Bayraktar, tüm Sarıyer tarafından sevilen ve bölgede maskot haline gelen köpeği Kömür’ün hikayesini anlattı. Bayraktar, “7 yıl kadar önce eve geldiğimde kapımın önünde bir köpek vardı ve yaralıydı. Darbe almıştı. Gözümün içine bakıyor, vücut diliyle adeta benimle konuşuyordu. Dedim ki, Salih imtihan geldi. Hadi bu imtihanı ver bakalım dedim. O an sahiplendim ve veterinere götürdük. O günden sonra Kömür bizim ailemizin bir parçası oldu. O kadar sadakatli bir hayvan ki, köpekte bu kadar sadakatin olduğunu ben tabii hayvan sahibi olunca anladım. 7 yıldır beraberiz. Muhteşem bir hayvan. Kömür sadece bizim değil. Sarıyer merkezde yaşayan herkesin tanıdığı bir maskot oldu. İki gün tedaviye gönderdiğim zaman herkes Kömür’ü soruyor.” diye konuştu.