İSTANBUL

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden Yenikapı'daki araçlarla ilgili açıklama

Yenikapı'da sergilenen araçlarla ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreteri Yavuz Erkut açıklamalarda bulundu. Erkut, tasarruf çalışmaları sonucunda 730 hizmet aracının tespit edildiğini dile getirdi.

Pınar Erden Güneş
Pınar Erden Güneşpinar@internetistanbul.com
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden Yenikapı'daki araçlarla ilgili açıklama - Sayfa 1

Yenikapı'da sergilenen ve tartışmalara neden olan araçlar için İBB Genel Sekreteri Yavuz Erkut'tan açıklama geldi. Erkut,  “İstanbul Büyük Şehir Belediyesi, bağlı kuruluşları İETT, İSKİ ve 28 iştirak şirketlerinde 730 araçtan tasarruf edilebileceği belirlenmiştir. Bugün itibariyle toplamda bin 247 araç sistemden çıkmıştır ve bu sayede de yıllık 50 milyon liralık tasarruf sağlanmıştır. 5 yıllık süreçte bu tasarruf yaklaşık 250 milyon lirayı bulmaktadır” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden Yenikapı'daki araçlarla ilgili açıklama - Sayfa 2

Yapılan incelemeler neticesinde Nisan, Mayıs ve Haziran ayları arasında 517 aracın kiralandığı şirketlere iade edildiği bilgisine ulaştıklarını kaydeden Erkut konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Başkanımızın sık sık dile getirdiği israf ve tasarruf kavramlarıyla ilgili söylemleri sonrası bir evvelki yönetimin de tasarruf ihtiyacı hissederek binek araç sayısını azalttığı düşünüyoruz. Sonuç olarak, 31 Mart sonrası toplamda yüzde 20 seviyesinde, bin 247 araç sistemden çıkarılmıştır. Yani İBB ve bağlı kuruluşlarındaki her 5 araçtan 1’i sistemden çıkmıştır. İade edilen bin 247 aracın yıllık kira gideri ortalama fiyatlar üzerinden yaklaşık 35.750.00 TL, yakıt gideri de 13.750.000 liradır. Toplamda yılda 49,5 milyon lira tasarruf sağlanacaktır. 5 yıllık süreçte bu tasarruf yaklaşık 250 milyon lirayı bulmaktadır.”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden Yenikapı'daki araçlarla ilgili açıklama - Sayfa 3

Bin 247 aracın sistemden çıkarıldığını ve bu sayede 50 milyon liralık tasarruf sağlandığını belirten Erkut,  "Buraya getirilmeyen araçların kaç tanesi makam aracı kaç tanesi hizmet aracı olarak kullanılıyor" şeklindeki bir soruya da Yavuz Erkut şu yanıtı verdi:

"Yasal mevzuatta makam aracı yok. Hiçbir belediyede yok. Bunların hepsi hizmet aracı. Yaklaşık 4 bin 500 civarında hizmet aracımız var. Bunun sahada çalışanları da yoğunlukta. Dolayısıyla ilk başta söylediğim gibi toplam rakama baktığımızda yüzde 20 civarında tasarruf yapıyoruz. Güvenlik ve protokol adına tabi ki, bir takım araçlar sistemde var. Ancak genel standart şu anda devam eden ihalenin çerçevesinde bize gelen imkanlarla belirlenmiş standartla gidiyoruz. Her yıl sonunda ihaleler yenileniyor. Bu çerçevede yeni standartlar belirlenecek."