İSTANBUL

İBB'den tarihi mezarların kaldırılıp yeni gömülere hazırlandığı iddialarına inceleme

Eyüpsultan Mezarlığı’nda bulunan tarihi, eski, sahipsiz mezarların kırılarak kaldırıldığı, yerlerinin yeni gömü için hazırlandığı iddiaları üzerine, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Teftiş Kurulu Başkanlığı görevlendirilerek konuyla ilgili inceleme başlatıldı.

Pınar Erden Güneş
Pınar Erden Güneşpinar@internetistanbul.com
İBB'den tarihi mezarların kaldırılıp yeni gömülere hazırlandığı iddialarına inceleme - Sayfa 1

Eyüpsultan ilçesinde Pierre Lotti tepesinde bulunan ve içinde çok sayıda tarihi mezarın bulunduğu Eyüpsultan Mezarlığı’nda eski ve sahipsiz kalmış mezarların yok edilip yerlerine yenilerinin yapıldığına yönelik sosyal medyada çok sayıda iddia yer aldı.  

İBB'den tarihi mezarların kaldırılıp yeni gömülere hazırlandığı iddialarına inceleme - Sayfa 2

HDP İstanbul Milletvekili  Ali Kenanoğlu da TBMM'de soru önergesi vererek durumun araştırılmasını istedi. Konuyla ilgili İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından inceleme talimatı verildi ve İBB Teftiş Kurulu Başkanlığı görevlendirilerek iddialar incelemeye alındı. İncelemeler devam ederken konuyla ilgili görüşüne başvurulan İBB Basın Koordinatörlüğü üzerinden açıklama yapıldı.

İBB'den tarihi mezarların kaldırılıp yeni gömülere hazırlandığı iddialarına inceleme - Sayfa 3

Açıklamada şöyle denildi:

"Son günlerde İstanbul Eyüp İlçesinde bulunan tarihi mezarlıkta meydana geldiği görülen tarihi mezar tahribatı kamuoyu tarafından takip edilmektedir. Söz konusu mezarlık Eyüp ilçesi 41 ada 1 parselde bulunmakta olup, Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulunun 15.01.1977 tarih ve 9591 sayılı kararı ile tescillenmiştir. 

İBB'den tarihi mezarların kaldırılıp yeni gömülere hazırlandığı iddialarına inceleme - Sayfa 4

 Bu alanda meydana gelen vakıa, kamuoyunda sehven Derviş Sırrı mezarı olarak bilinen mezarın yakın zaman önce sağlam bir şekilde ayakta iken kısa süre içinde kırılarak kaldırıldığı, mezar yerinin yeni gömü için hazırlandığı, tarihi mezar taşının kırılmış parçalarının ise mezarlık içinde başka bir yere atıldığı şeklinde gözlenmektedir.