İSTANBUL

Abdülhamit Han'ın mirası hayat buluyor!

Hadımköy'de bulunan tarihi hastane yeniden sağlık hizmeti vermeye başlayacak. Harabeye dönen tarihi hastane Abdülhamit Han'ın mirasıydı.

Abdülhamit Han'ın mirası hayat buluyor! - Sayfa 1

28 yıllık hastane binası bakımsızlıktan çatısının bazı kısımları çökmüştü. Binanın valilik tarafından restore edilip Sağlık Bakanlığına teslim etmesi bekleniyor. Sultan Abdülhamit tarafından 1891 yılında Hadımköy’de yaptırılan ve askeri hastane yıllar içerisinde adeta harabeye döndü.

Abdülhamit Han'ın mirası hayat buluyor! - Sayfa 2

Binanın içerisinde kullanılabilecek ne varsa yağmacılar tarafından talan edildi. 1985 yılına kadar askeri hastane olarak hizmet veren tarihi bina, daha sonra Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından 2012 yılına kadar kışla olarak kullanıldı. 2012 yılından sonra ise yapı çürümeye terk edildi. 

Abdülhamit Han'ın mirası hayat buluyor! - Sayfa 3

Mülkiyeti Milli Savunma Bakanlığı'nda bulunan tarihi yapının Sağlık Bakanlığı'na devri yapıldı. Harabeye dönüş yapının restorasyonu için İstanbul Valiliği de harekete geçti. 

Abdülhamit Han'ın mirası hayat buluyor! - Sayfa 4

Valilik tarafından başlatılan çalışmalar kapsamında restorasyon için, zemin etüdü ve gerekli projeler hazırlanmaya başlandı.