BEYOĞLU

Son haline bakın! 2020'de açılıyor içinde yok yok

Yeni AKM hızla yükseliyor.Binanın son hali havadan görüntülendi. 2020'nin son çeyreğinde tamamlanması planlanan Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) yerine yapılan yeni opera binasında tiyatro, sinema, konferans salonu, kütüphane bulunacak.

Pınar Erden Güneş
Pınar Erden Güneşpinar@internetistanbul.com
Son haline bakın! 2020'de açılıyor içinde yok yok - Sayfa 1

Taksim'de Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) yerine yapılan yeni opera binasında yapım çalışmaları aralıksız sürüyor. Son hali havadan görüntülenen AKM'nin 2020 yılında tamamlanması bekleniyor.

Son haline bakın! 2020'de açılıyor içinde yok yok - Sayfa 2

Şubat ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla temeli atılan Yeni Atatürk Kültür Merkezi (AKM)'nde katlar ortaya çıkmaya başladı. İşçilerin çalışmalarına devam ettiği AKM'deki son durum ise havadan fotoğraflandı. Fotoğraflarda temel çalışmalarının bittiği ve katların ortaya çıkmaya başlandığı görülüyor.

Son haline bakın! 2020'de açılıyor içinde yok yok - Sayfa 3

YENİ AKM NASIL OLACAK?

Yeni Atatürk Kültür Merkezi binasında, 2 bin 500 kişilik bir opera salonu, 800 kişilik tiyatro salonu, bin kişilik konferans salonu, 285 kişilik sinema salonu, 250 kişilik oda tiyatrosu, bir sergi salonu, bir kütüphane, 885 araçlık otopark bulunacak. Yeni binanın en üst katında ise ikinci köprüden Tarihi Yarımada'ya kadar uzanan manzaraya sahip bir restoran yer alacak. Yeni AKM'de binanın dış cephesi büyük bir ekrana dönüştürülecek şekilde inşa edilecek. Bu sayede Taksim Meydanı'ndaki vatandaşlar binanın dışına yansıtılan tiyatro, bale, opera gibi etkinliklerin temsillerini izleme imkanı yakalayabilecek. Atatürk Kültür Merkezi'ne uzanan araç trafiği ise yer altı tüneline taşınacak ve merkez önü araç trafiğine kapalı hale getirilecek.

Son haline bakın! 2020'de açılıyor içinde yok yok - Sayfa 4

Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM)  2020'nin son çeyreğinde tamamlanması planlanıyor.