BEYLİKDÜZÜ

Beylikdüzü Yaşam Vadisi denizle buluşmaya hazırlanıyor

1 milyon 200 bin metrekarelik alanıyla İstanbul'un en büyük kent içi parklarından biri olan Yaşam Vadisi'nin yeni etap çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. 444 bin m²'si kazandırılan 1. ve 2. Etapların ardından 148 bin m²'lik alana sahip 3. Etabı hizmete açmak için çalışmalara hızla devam eden Beylikdüzü Belediyesi, İBB ile ortaklaşa yürütülen İSKİ çalışmalarının sonunda Yaşam Vadisi'ni 4. ve 5. Etabı kapsayan denize cephe yakasıyla da buluşturarak projeyi tamamlamış olacak.

Beylikdüzü Yaşam Vadisi denizle buluşmaya hazırlanıyor - Sayfa 1

Doğayı ve yeşil alanları her zaman öncelikli tutan Beylikdüzü Belediyesi, vizyonunda ortaya koyduğu yeşil kent hedefine adım adım yaklaşıyor. 2017 yılında açılan ve 1 milyon 200 bin metrekarelik alanıyla Beylikdüzü'nün nefesi olan Yaşam Vadisi'nin yeni etaplarının Beylikdüzü halkının hizmetine açılması adına hummalı çalışmalar devam ediyor.

Beylikdüzü Yaşam Vadisi denizle buluşmaya hazırlanıyor - Sayfa 2

Yaklaşık 250 bin m²'lik alana sahip 1. Etap'tan Kuştepe Caddesi, Atatürk Bulvarı ve Enver Adakan Caddesi kesişimi arasında kalan yaklaşık 194 bin m² alana sahip olan Yaşam Vadisi 2. Etap ile Vira Kavşağına kadar olan 148 bin m²'lik 3. Etabı takiben açılacak diğer etaplarla Beylikdüzü yeşil alan hedefine hızla ilerliyor. Beylikdüzü halkı için doğal kullanım alanlarını artırmayı hedefleyen Beylikdüzü Belediyesi'nin şu an yürüttüğü 3.etap çalışmaların yanı sıra devam eden etaplarda İSKİ işbirliği ile sürdürülen çalışmalar sonucu Yaşam Vadisi, İstanbul'un nefesi olmaya devam ederken Beylikdüzü halkını denizle buluşturacak.

Beylikdüzü Yaşam Vadisi denizle buluşmaya hazırlanıyor - Sayfa 3

3.Etapta Çeşitli Fonksiyonlar Bir Arada

İlçe halkının huzurlu ve konforlu alanlarda vakit geçirebilmesi adına Beylikdüzü Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Yaşam Vadisi 3.Etap çalışmalarını özenle sürdürüyor. 3.etapta 82 bin m²'lik çim ve bitkisel alanın yanı sıra 7 bin metre yürüyüş yolu ve 4 bin metreye yakın bisiklet yolu bulunacak. Vadi içerisinde bitki tünelleri, süs elması bahçesi, zen bahçesi, leylak bahçesi, sessiz bahçe gibi konseptli yeşil alan tasarımları ile görsel peyzaj alanları yaratılırken seyir terasları, çim amfiler ve oturma locaları ile de ilçe halkının keyifle, günün yorgunluğunu atacağı alanlar tasarlanıyor. Vadi içerisinde aynı zamanda Aydınlatma Meydanı ve 4 Eylül Yolu ve Sivas Kongre Meydanı gibi konsept meydanlar, çeşitli yaş gruplarına hitap eden modern temalı açık ve kapalı oyun alanları, macera parkuru ve skate park gibi çeşitli alanlar da bulunacak. Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi ve yakın çevresinde bulunan 32 bin m2 lik alan ile Türkiye'nin en büyük pati parkı ve serbest köpek gezinti alanı ile belediye, ilçenin patili dostlarını da unutmayacak.

Beylikdüzü Yaşam Vadisi denizle buluşmaya hazırlanıyor - Sayfa 4

4 ve 5. Etapta İSKİ çalışmaları devam ediyor

Yaşam Vadisi'nin devam eden etaplarında ise düzenlemelerin başlayabilmesi adına çalışmalarını hızla sürdüren İSKİ, Kavaklı Deresinin Yaşam Vadisi 4. ve 5. Etaplarını kapsayan bölümünde yatak tanzimi ve dere bandının bazı kısımlarında genişletme çalışmalarını sürdürüyor. Islah çalışmalarının sonunda peyzaj çalışmalarının başlayacağı alanda; çeşitli etkinliklerin düzenlenebileceği meydanlar, geleneksel sanat eserlerinden farklı olarak mekan ile birlikte tasarlanan sanat geçidi, açık sergi alanı, kütüphane, sanat atölyeleri ve heykel alanları oluşturulacak. Vadi içerisinde Bambu bahçesi, Vişne bahçesi, Ortanca bahçesi, Sofora bahçesi, Süs armudu bahçesi, Hamaklı okuma bahçesi, Lale bahçesi, Yoga bahçesi, Ilgın bahçesi, Kocayemiş bahçesi gibi konseptli peyzaj alanı tasarımları ile ilçe halkı yeşilin bin bir tonuyla buluşmaya devam edecek.