BAĞCILAR

Bağcılar Belediyesi aileleri pil tehlikesine karşı uyardı

Bağcılar Belediyesi’nin düzenlediği seminerde Kimya Yüksek Mühendisi Savaş Arna, Avrupa’da ölümle sonuçlanan ve Türkiye’de de görülmeye başlanan para pil tehlikesine karşı aileleri uyardı.

Bağcılar Belediyesi aileleri pil tehlikesine karşı uyardı - Sayfa 1

Çocukların parlak olduğu için kendilerine cazip geldiği pili ağızlarına attıklarını söyleyen Arna, “Pil yutan çocuk soğuk algınlığı, ses kısıklığı ve iştahsızlık benzeri semptomlar gösterir.  Bu belirtileri görünce üşüttü diyebilirsiniz. Genellikle pil olduğu ebeveynlerin aklına bile gelmiyor. Çok dikkatli olmalısınız” dedi.

Bağcılar Belediyesi aileleri pil tehlikesine karşı uyardı - Sayfa 2

Çocukları bekleyen sinsi tehlike: Para şeklindeki piller

Son yıllarda düğme ve para şeklindeki pillerin küçük çocuklar tarafından yutulması ve bu yüzden çok ciddi sorunlar yaşanmaya başlandı. Avrupa ve Amerika’da ölümle sonuçlanan vakalara rastlanırken Türkiye’de de pil yutulması olayları baş gösterdi.

Bağcılar Belediyesi aileleri pil tehlikesine karşı uyardı - Sayfa 3

Gün geçtikçe büyüyen bu gizli tehlikeye karşı ebeveynlerini bilgilendirmek isteyen Bağcılar Belediyesi, “Düğme Yada Para Şeklindeki Pillerin Yutulması” konulu bir seminer düzenledi. Bağcılar Belediyesi Kadın ve Aile Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleşen programa ilçe sakinleri yoğun ilgi gösterdi.

Bağcılar Belediyesi aileleri pil tehlikesine karşı uyardı - Sayfa 4

Etkinlikte sonum yapan Kimya Yüksek Mühendisi Savaş Arna, 1-6 yaş grubundaki çocukların öğrenme konusunda meraklı olmaları ve her şeyi ağzına götürme alışkanlıkları nedeniyle kazaya uğrama riski en yüksek grubu oluşturduğunu söyledi. Düğme piller çocuklar tarafından istenilmeden yutulabildiğini belirten Arna, “Piller yutulduktan sonra yemek borusunda yapışıp kalabilirler. Bu çok tehlikeli ve hatta ölümcül olabilir. Çapları 16 mm’den fazla olan pillere çok daha fazla dikkat edilmelidir. Zira bu boyutlardaki düğme pillerin kişinin yemek borusunda kalma ihtimali çok daha fazladır” dedi.