BEYKOZ

Beykoz Sahil Yolu'nda otomobilsiz pazar

16-22 Eylül Avrupa Hareketlilik Haftasının son günü ‘Dünya Otomobilsizlik Günü'nde Beykoz sahil yolu renkli etkinliklere ev sahipliği yapacak.

Pınar Erden Güneş
Pınar Erden Güneşpinar@internetistanbul.com
Beykoz Sahil Yolu'nda otomobilsiz pazar

Beykoz'da hareketli bir pazar yaşanacak.  Dünya Otomobilsizlik Günü'nde Beykoz'da bazı yollar kapalı olacak. Ayrıca Avrupa Hareketlilik Haftası için hizmete alınan bisiklet taksi Belediye Meydanı'ndan Paşabahçe veya Yalıköy'e ücretsiz olacak. 

Otomobil kullanımını azaltmak ve farkındalık oluşturmak için her yıl Avrupa ülkeleri, dünyanın çeşitli bölgeleri ve Türkiye'den iştirakin olacağı etkinliğe Beykoz da çeşitli etkinliklerle katılıyor. 22 Eylül Pazar Dünya Otomobilsizlik Günü'nde UKOME kararı ve Beykoz Emniyet Müdürlüğü işbirliği ile saat 10.00 -13.00 arası Paşabahçe eski Şişecam Fabrikası Işıklar mevkii ve Yalıköy arası toplu ulaşım hariç trafiğe kapalı olacak. Belirlenen saatler arasında bu güzergahta sadece toplu ulaşım araçları saatte en fazla 30 km/s hızla seyredebilecek. Trafiğe kapanan yol yayalar, bisikletliler, kaykay ve patenlilerin olacak.

BİSİKLET TAKSİ HİZMET VERECEK

Dünya çapında küresel bir faaliyet olan Avrupa Hareketlilik Haftası için Beykoz'da bisiklet taksi ve kargo bisiklet hizmete alındı. Dileyen vatandaşlar için bisiklet taksi 21 Eylül Cumartesi ve 22 Eylül Pazar günleri Belediye Meydanı'ndan Paşabahçe veya Yalıköy'e ücretsiz hizmet verecek. Kargo bisikletleriyle ise ilerleyen süreçte sahil boyunca gerçekleşen evrak gibi taşıma işlemleri gerçekleştirilecek ve bu sevkiyatlar için araç kullanılmayacak. Yürüyüş düzenlenecek olan Otomobilsizlik Günü etkinliklerinde ayrıca bisiklet turu da yapılacak.


UKOME kararıyla ve Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından kapatılacak olan güzergah şu şekilde;

Paşabahçe Saip Molla Caddesi, Paşabahçe Cam Fabrikası trafik ışıklarından başlayarak,


Kelle İbrahim Caddesi,


Fevzi Paşa Caddesi,


Ahmet Mithat Caddesi,


Çayır Caddesi Doğu Kapısı Caddesi yol ayrımına kadar 10.00-13.00 arası toplu ulaşım hariç trafiğe kapalı olacak. 

Yorumlar