İSTANBUL 21 °C
En Düşük 15 °C
En Yüksek 22 °C
Karakter Boyutu :
ŞOK KARARA KATAR'DAN İLK TEPKİ!

ŞOK KARARA KATAR'DAN İLK TEPKİ!

05 Haziran 2017 12:11 PazartesiKörfez'de büyük gerginlik yaşanıyor.

Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır'ın Katar ile diplomatik ilişkileri kesme kararına üç ülkeden itiraz geldi.

Ürdün, Uman ve Kuveyt Katar'la ilişkilerini sürdüreceğini açıkladı. Kuveyt, Uman ve Ürdün, Katar karşıtı ambargonun içerisinde yer almayacağı açıklandı.

KARARDAN ÜZÜNTÜ DUYDUK

Katar Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Libya ve Mısır'ın kendisi ile diplomatik ilişkileri kesmesine ilişkin ilk açıklamayı yaptı.

Katar Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) diplomatik ilişkileri kesme kararından üzüntü duyulduğunu bildirdi.

"İDDİALAR GERÇEK DIŞI"

Katar Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Suudi Arabistan, Bahreyn ve BAE'nin diplomatik ilişkileri kesme kararlarının üzüntü ve şaşkınlıkla karşılandığını, kararların "dayanağı olmayan, gerçek dışı iddialar" nedeni ile alındığı belirtildi.

"TAMAMI UYDURMA"

Katar'ın bir süredir "amacı devlete zarar vermek olan ve tamamı uydurma olan bir iftira kampanyasına maruz kaldığına" işaret edilen açıklamada, Katar'ın Körfez İşbirliği Konseyi'nin (KİK) aktif bir üyesi olduğu, KİK'te alınan kararlar ve sözleşmelere bağlı kaldığı, diğer ülkelerin egemenliğine saygı duyan, ülkelerin içişlerine müdahale etmeyen, görevi olduğu üzere terör ve aşırılıkla mücadele eden bir ülke olduğu vurgulandı.

Basın yoluyla yürütülen Katar karşıtı kampanyanın körfez halkını ikna edemediği, bu yüzden krizin giderek tırmandırıldığı ifade edilen açıklamada, "Ülkelerin ilişkileri kesmeyle ilgili açıklamalarında belirttikleri iddialara bakıldığında bu girişimin de medya üzerinde planlı bir şekilde yürütülen ve çoğu iftira olan kampanyanın bir parçası olduğu görülmektedir." denildi.

"AMAÇ KATAR'I VESAYET ALTINA ALMAK"

Katar Dışişleri Bakanlığı, söz konusu kararların KİK içinde alınmamasının da iddia edilen konuların "gerçek dışı" olduğunu ortaya koyduğunu belirtti. Açıklamada ayrıca, kararların Mısır ile eş zamanlı ilan edilmesine dikkat çekilerek, amacın Katar'ı vesayet altına almak olduğu, bunun ise ülkenin iç işlerine müdahale anlamı taşıdığı ve kesinlikle"kabul edilemez" olduğu kaydedildi.

"TÜM ÖNLEMLER ALINACAK"

Söz konusu kararların Katar'ı, vatandaşlarını ve ülkede ikamet eden yabancıları etkilemeyeceği, Katar hükümetinin ekonomik alanlar dahil alınması gereken tüm önlemleri alacağı vurgulandı.

"DÜŞMANCA TUTUM"

Suudi Arabistan, Bahreyn ve BAE, kısa süre önce Katar ile diplomatik ilişkileri kestiklerini duyurmuştu. Hemen ardından Mısır da "düşmanca tutumları" nedeniyle Katar ile diplomatik ilişkilerini kestiğini bildirmişti.

UÇUŞLAR KARŞILIKLI OLARAK DURDURULDU

Altı havayolu şirketinin Katar'a yönelik tüm diplomatik ilişkileri kesme kararının ardından havayolu şirketleri de karara yönelik adımlar attı. Katar Havayolları da Suudi Arabistan'a yönelik uçuşları askıya aldığını bildirdi.

Dubai merkezli Emirates ve Flydubai şirketleri Birleşik Arap Emirlikleri'nin Katar ile diplomatik ilişkileri kesme kararı uyarınca yarın itibariyle Doha ile Dubai arasındaki tüm uçuşları durduracak.

Abu Dabi'nin devlete ait havayolu şirketi Etihad Airways de, yarın sabahtan itibaren Doha ile uçuşları yeni bir açıklamaya kadar durduracak. Şirketin sözcüsü, Abu Dabi'den Doha'ya son uçuşun bu gece yerel saatle 02:45'te gerçekleşeceğini duyurdu.

Katar Havayolları Suudi Arabistan'a yönelik tüm uçuşları askıya aldığını açıkladı. Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin ardından Yemen ve Libya da Katar'la tüm ilişkilerini kesti. Katar ile hava ve deniz sınırları kapatıldı, Katarlı diplomatların iki gün, Katar vatandaşlarının 14 gün içinde ülkelerine dönmeleri istendi. Katar'dan ilk tepki geldi.

 

Bu elma her derde deva!
Bu haber toplam (19198) defa okunmuştur.

ETİKETLER

Suudi Arabistan - Katar

- GALERİLERİ

- HABERLERİ