İSTANBUL 21 °C
En Düşük 15 °C
En Yüksek 22 °C
Karakter Boyutu :
OKUL GÜVENLİĞİ ONDAN SORULUR

OKUL GÜVENLİĞİ ONDAN SORULUR

05 Eylül 2017 12:44 SalıOsman Öztürk ,Türkiye’de ilk defa uygulamaya konulan Güvenli Okul Projesi’nin fikir sahibi ve projenin başkanı Bahçeşehir Üniversitesi Özel Güvenlik ve Koruma Programı Genel Koordinatörüdür.Türkiye'de uygulamaya koyduğu bu proje ile öğrenci velilerinin ta

OKUL GÜVENLİĞİ ONDAN SORULUR

ÖZTÜRK"OKULLARIN %61' İNDE  GÜVENLİK YOK"

Okul zili yakında çalacak ve öğrenciler sevinç çığlıklarıyla sınıfları dolduracaklar.Okulların açılmasına günler kala okul güvenliği konusunda açıklama yapan , CSG-City Security Group Yönetim Kurulu Başkanı Osman Öztürk" Ağustos ayı okulların yeni eğitim-öğretim yılına hazırlık dönemi sayılır. Bu dönemde okul paydaşları olan okul yöneticileri ve öğretmenler iyi bir okul ortamı sağlamak amacıyla eğitim dönemine yeni projelerle ve konseptlerle hazırlanırlar. İyi bir okul olmak için öncelikle kaygı ve korkunun olmadığı, okul paydaşlarının kendini iyi ve güvende hissettiği mutlu bir okul iklimine sahip olmak gerekir. İşte bu noktada okullarda güvenlik ihtiyacı öne çıkar.  
Türkiye’de okul güvenliğini olumsuz etkileyen birçok sorun bulunmaktadır. CSG&BAU 2013 araştırmasına göre velilerin yüzde 73’ü çocuklarının okulda bulunduğu saatlerde güvenliğinden endişe duyuyor. Yine velilerin %2’sine göre öğrenciler okulda sözlü ve fiziksel şiddete maruz kalıyor. Velilerin %52’si okulları güvenli bulmuyor, okul yolunu ise %64’ü güvenli bulmuyor. Yaya ya da toplu ulaşımla gidenlerde bu oran yüzde 80’e ulaşıyor. Araştırmada ayrıca öğrencilerin %74’ü okullarda sözlü ve fiziksel şiddet olayları yaşadığını ifade etmiştir (Alver, Adıgüzel ve Öztürk, 2013).  
Yine CSG&BAU tarafından yapılan çalışmada öğrencilerin çoğunun günde ortalama 5 saat internete girdiği ve internet ortamında birçok riskle karşılaştığı ortaya çıkmıştır. Öğrencilerin %11’i siber zorbalık yapıyor, %27’si zorbalığa uğruyor, %47’si arkadaşlarının zorbalığa uğradığını ifade ediyor ve bu siber zorbalık olaylarının öğrencilerin yaşamını ne kadar çok olumsuz etkilediğinin de göstergesi (Öztürk, Turan ve Alver, 2014).  
Ne yazık ki bu kadar çok riskin bulunduğu okullarda MEB verilerine göre okulların %61’inde güvenlik görevlisi dahi bulunmuyor. Güvenlik konusunda okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin bilgisi yok, bu konuda yalnızca %7’si bir güvenlik etkinliğine katılmış (Erol, 2009). İşte okul ortamını güvensiz kılan ve aileleri kaygılandıran bu olumsuz iklimsel koşullar öğrenci ve öğretmenlerin eğitime odaklanmalarına ve gelişimlerine engel oluşturuyor. 

Bu elma her derde deva!
Bu haber toplam (43261) defa okunmuştur.

ETİKETLER

okul - güvenliği - Osman - Öztürk - BAU - CSG - City - ondan - sorulur -

- GALERİLERİ

- HABERLERİ