İSTANBUL 21 °C
En Düşük 15 °C
En Yüksek 22 °C
Karakter Boyutu :
CEZAEVLERİNE KISMİ AF YIL SONUNDA GELEBİLİR

CEZAEVLERİNE KISMİ AF YIL SONUNDA GELEBİLİR

05 Temmuz 2017 11:55 ÇarşambaHükümetin son dönem de cezaevlerine yönelik aldığı önemli kararlar, yeni getirilen denetimli serbestlik sistemi büyük oran da başarıya ulaştı.

Hükümetin son dönem de cezaevlerine yönelik aldığı önemli kararlar, yeni getirilen denetimli serbestlik sistemi büyük oran da başarıya ulaştı. Buna rağmen fetö olaylarından sonra cezaevlerinde haddinden fazla doluluk oranı yeni tedbirlerin alınmasını neredeyse zorunlu kılıyor. Türkiye'deki cezaevlerinde yatan mahkum sayısı kapasiteyi fazlasıyla geçmiş durumda. Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Basri Bağcı geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklama da, cezaevlerindeki doluluk oranının yüzde 100’ü aştığını söyledi. Bağcı, “Yıl sonuna kadar 11 bin kişilik kapasiteyi devreye sokmayı planlıyoruz” dedi. Adalet Bakanlığı'nın tepesinden gelen bu açıklama cezaevlerine yeni bir düzenleme yapılacağının sinyalini verdi. 

YÜZDE YÜZDEN FAZLA DOLULUK ORANI
Cezaevlerinde şu an itibarıyla yaklaşık 221 bin 607 kişinin bulunduğunu kaydeden Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Basri Bağcı, “Bunlar bizim cezaevlerimizin artırılmış kapasitesi ki 203 bin kişi olarak hesaplıyoruz. Bu rakam bile bunun yüzde 9 üzerinde. Artırılmış kapasiteyi de normal bir kapasite olarak değerlendirdiğimizde neredeyse yaklaşık yüzde 100’e yakın doluluk oranıyla, yüzde 100’den daha fazla doluluk oranıyla görev ifa etmeye çalışan bir ceza infaz kurum yapısı var.' dedi.

İSTENİLEN DÜZEY DE YERİNE GELMİYOR
Bunun bir çok konuyu olumsuz yönde etkilediğini belirten Bağcı; Bunlar toplu faaliyetler, sağlık hizmetlerinin yürütülmesi, eğitim faaliyetleri, nakil ve spor faaliyetlerinin yapılması. Buna ilişkin birçok faaliyet maalesef istenilen düzeyde yerine getirilememekte. Bu da ciddi anlamda bir cezaevi açığını ortaya çıkarmakta. Buna ilişin yatırımlarımız da planlanmıştır. Bu yılın sonuna kadar yaklaşık 11 bin kişilik bir kapasiteyi devreye sokmayı planlıyoruz” diye konuştu.

CEZAEVİ YAPMAK ÖVÜNÜLECEK DURUM DEĞİL
Bağcı sözlerine şöyle devam ederek “76 tane ceza infaz kurumumuz ihale aşamasında, proje aşamasında 113 ceza infaz kurumumuz var, 18 tane infaz kurumunun da planlanması yapıldı. Cezaevleri yapmak çok övünülecek bir iş değil ama bir ihtiyaç da olduğu için yapmakta geri kalamıyoruz. İnsan hakları standartlarına uygun bir hizmetin verilmesi, orada insanların bir emanet olarak algılanıp bu şekilde muhafaza edilmesi de bizim kendi prensiplerimiz içerisinde. ” diyerek sözlerini tamamladı.

MAHKUM YAKINLARI KISMİ AF BEKLİYOR
Adalet Bakanlığı'nın tepesinden gelen bu açıklamalar cezaevlerinde yaşanan durumu ortaya koyarken, hükümetten cezaevlerine yönelik yeni yaptırımlar olabileceği  sinyalini verdi. Özellikle mahkum yakınları AK Parti hükümetinden 5 yıla kadar olan hafif suçlarda cezaevlerine kısmi af getirilmesi yönünde geçtiğimiz aylarda Türkiye'nin değişik illerinde toplanmış ve bu konu da hükümetten isteklerini ortaya koyan bir basın açıklaması yapmıştı. Adalet Bakanlığı'nın cezaevlerinin boşaltılması yönünde kısmi af konusunda bir çalışma içinde olduğu da gelen bilgiler arasında.

DENETİMLİ SERBESTLİK BAŞARILI OLDU
Mahkum sayısının gerek Fetö gerekse diğer suçlardan sürekli olarak artması 2017 yılının sonlarına doğru kısmi bir affın hükümet tarafından bir KHK kararnamesiyle çıkarılabileceği yönünde görüş bildiren bazı hukukçular da cezaevleri koşullarının mahkum sayısının artmasından dolayı oldukça kötü durumda olduğunu ve cezaevlerinde vardiyalı yatma döneminin başladığını belirttiler. Hükümetin denetimli serbestlik uygulamasının ciddi anlamda başarıya ulaşmasından ve suç olaylarının azalmasından dolayı mahkumların yeniden topluma kazandırıldığını ifade eden hukukçular 5 yıla kadar olan suçlar da kısmi bir affın cezaevlerini rahatlatabileceğini söylediler.

MAHKEMELERDE DOSYALAR ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR
Bir çok hakim ve savcının Fetö olaylarından dolayı tutuklanması ya da görevlerinden el çektirilmesi aynı zaman da görev yapan hakim ve savcıların sürekli olarak yer değiştirmeleri yüzünden dava dosyalarının da gerek yerel mahkemelerde gerekse yargıtay da oldukça fazla olduğunu dile getiren bazı hukukçular görüşlerini şöyle dile getirdiler;'5 yıla kadar olan suçlara kısmi af getirilmesi sadece cezaevlerine değil, hem yerel mahkemelere, hem de yargıtayda ki dosyaların azalması yönünden büyük bir rahatlık getirecektir. Adalet Bakanlığı'nın genel durumu çok iyi değerlendirip bu konu da önlem alması artık zorunlu olmuştur.' dediler

 

Bu elma her derde deva!
Bu haber toplam (41517) defa okunmuştur.

ETİKETLER

kısmi af - cezaevi

- GALERİLERİ

- HABERLERİ